تلفن همراه

قائم مقام رگولاتوری: دستورالعمل اجرائی MNP با مشاركت اپراتورها تدوین می شود

قائم مقام سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی از تدوین دستورالعمل‌های اجرائی ترابردپذیری شماره‌ها (Mobile Number Portability) خبر داد.
 
 
به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) از روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، لطف‌اله سبوحی كه در همایش "مجوزدهی و توسعه خدمات ارتباطی، از سیاستگذاری تا اجرا" سخن می‌گفت با اشاره به مطب فوق گفت: كلیات ترابردپذیری شماره‌ها در كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تصویب شده است و دستورالعمل‌های اجرائی آن باید در همكاری نزدیك با اپراتورها نوشته شود كه امیدواریم با انجام این كار، تا سال آینده زمینه اجرائی شدن ترابردپذیری شماره‌ها را فراهم كنیم.
 
وی افزود: با اجرای ترابردپذیری شماره‌ها، فضای رقابتی در بین اپراتورها ایجاد شده و مردم این حق را دارند تا با حفظ شماره خود، از اپراتوری كه خدمات با كیفیت بهتر و تعرفه مناسب‌تر ارائه می‌كند، سرویس بگیرند.
سبوحی اجرای رومینگ ملی بین اپراتورها، اصلاح پروانه‌ها، اعطای پروانه ارتقاء تلفن همراه به نسل ۳ و بالاتر و ... را از اقدامات رگولاتوری در یكسال گذشته عنوان كرد و گفت: اهمیت پهن باند در شبكه ثابت نیز كمتر از شبكه‌های سیار نیست.
 
وی با اشاره به اینكه در حوزه پهن باند ثابت، تنوع بیش از حدی در اعطای پروانه ارائه خدمات وجود داشته عنوان كرد: این موضوع در قیمت نهائی ارائه سرویس نیز موثر بوده است و اگر این پروانه‌ها در قالب‌های بزرگتر تجمیع شود می‌توانیم شاهد افزایش كیفیت و یا كاهش قیمت در خدمات باشیم.
 
قائم مقام سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی تصریح كرد: این گمانه‌زنی بوجود آمده كه با تجمیع پروانه‌ها انحصار بوجود می‌آید اما ما به دنبال این هستیم كه در تعامل با اپراتورها و با مشاركت خود آنها نسبت به بازنگری  پروانه‌های PAP، SAP، ISP و ISDP اقدام كنیم و حذف هیچ یك از فعالان بخش در برنامه نیست.
سبوحی با اشاره به اینكه كلیات پروانه IPTV نیز در كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تصویب شده، افزود: پس از دریافت نظرات در جلسات مشترك با وزارت ارشاد و صدا و سیما، مقدمات صدور پروانه IPTV فراهم شده است.
 
وی درباره نحوه صدور پروانه IPTV گفت: روش رگولاتوری در اعطای پروانه IPTV به صورت عمومی بوده و مزایده‌ای برگزار نخواهد شد و شركتهائی كه شرایط لازم را احراز كنند می‌توانند پروانه دریافت كنند و با همكاری و مشاركت دارندگان پروانه شبكه‌های دسترسی نسبت به ارائه خدمات به كاربران نهائی اقدام كنند.

​​