تلفن همراه

واردات قانونی تبلت با محدودیت روبرو شد

رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران گفت: ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز دستورالعملی را به گمرکات ابلاغ کرده که دولت باید سریعا جلوی آن را بگیرد.
 
 
سید مهدی میرمهدی کمیجانی در گفت‌وگو با تسنیم، در واکنش به تصمیمات اخیر دولت در زمینه واردات تبلت  اظهار کرد: متأسفانه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بخشنامه‌ای را به گمرکات کشور در خصوص ترخیص تبلت ارسال کرد که عملا  دست واردکنندگان قانونی این کالا را بست.
وی درباره این بخشنامه گفت: در بخشنامه آمده است که تا زمانیکه نمایندگی‌های معتبر درست نشود نباید اجازه ترخیص به این کالا داده شود.
رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران با اشاره به اینکه شرکت‌های دارای مجوز پیش از این مجبور بودند به ازای واردات خود تعرفه گمرکی را که درآمد دولت به حساب می‌آید، بپردازند، تصریح کرد: اکنون با وجود چنین تصمیمی، واردات قاچاق این محصول همچون موبایل بیشتر شده و درآمدهای دولت هم از این بخش کاهش یافته است.
وی عنوان کرد: مسئولان این ستاد به هیچ عنوان از ما دعوت نکردند تا در تصمیم‌گیری‌ها مشارکت داشته باشیم در صورتیکه همه ما موافق واردات قانونی، سالم و ارائه محصولاتی با خدمات پس از فروش هستیم.
این دستورالعمل که از ابتدای شهریور اجرایی شده منجر به افزایش قیمت تبلت در بازارهای فروش و همچنین افزایش نرخ قاچاق در این حوزه شده است و واردکنندگان قانونی هم علی‌رغم ثبت سفارشی که داشتند اما محصولات‌شان به دلیل نداشتن مجوز در گمرک معطل مانده و ترخیص نشده است.
میرمهدی اذعان کرد: شاید خود این شرکت‌ها بگویند که 10 درصد واردات را در دست دارند در حالیکه 90 درصد بازار در اختیار آنهاست.
او یادآور شد: اکنون این واردکنندگان با توجه به بلبشوی بازار و انحصاری که در دست دارند به جای سود 10 هزار تومانی روی هر دستگاه، 100 هزار تومان سود می‌کنند و کسی نیست که جلوی آنها را بگیرد.
رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران گفت: با توجه به تاریخ ابلاغ این دستورالعمل از اول شهریور ماه، 60 تا 70 هزار تبلت با قیمت‌های بالا در بازار عرضه و به فروش رفته است.
میرمهدی درباره اقدامات انجام شده از سوی این اتحادیه برای جلوگیری از قاچاق تبلت در بازاری که نماینده رسمی برای فروش دارد، گفت: نامه‌هایی برای وزیر صنعت، معاون وزیر،رییس اتاق ایران، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نوشتم  و در جلسه‌ای که هفته گذشته این سازمان برگزار کرد، موضوع را در حضور علنی بسیاری از واردکننده‌ها، فرمانداری، گمرک و مسئولان ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز هشدار دادم و گفتم که این کار ضربه شدیدی را در آینده به کشور وارد می‌کند.

​​