باندپهن ثابت

گزارش ایستنا از پشت پرده لغو مراسم اعطای پروانه IPTV وزارت ارتباطات

انحصار طلبی صدا و سیما باعث لغو مراسم اعطای پروانه IPTV شد

مراسم ظهر امروز سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به منظور واگذاری نخستین پروانه ارائه خدمات توزیع محتوای صدا و ویدئو مبتنی بر پروتکل اینترنت که بنا بود ساعت 13 امروز در سالن الغدیر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شود، به دلیل رفتار انحصار طلبانه صدا و سیما لغو شد. بنا بود در این مراسم اولین پروانه IPTV به شرکت سروش رسانه، وابسته به سازمان صدا و سیما واگذار شود.

به گزارش خبرنگار آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، پیش از این لطف ا... سبوحی -قائم مقام سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی- با اشاره به اینكه كلیات پروانه IPTV در كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تصویب شده، گفته بود "پس از دریافت نظرات در جلسات مشترك با وزارت ارشاد و صدا و سیما، مقدمات صدور پروانه IPTV فراهم شده است". وی درباره نحوه صدور پروانه IPTV گفته بود: "روش رگولاتوری در اعطای پروانه IPTV به صورت عمومی بوده و مزایده‌ای برگزار نخواهد شد و شركتهائی كه شرایط لازم را احراز كنند می‌توانند پروانه دریافت كنند و با همكاری و مشاركت دارندگان پروانه شبكه‌های دسترسی نسبت به ارائه خدمات به كاربران نهائی اقدام كنند".

ظهر امروز بنا بود طی مراسمی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، نخستین پروانه IPTV از سوی رگولاتوری به شرکت سروش رسانه وابسته به سازمان صدا و سیما واگذار شود که این مراسم در آخرین ساعات روز گذشته لغو شد. براساس اطلاعات رسیده به خبرنگار آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، این مراسم به دلیل رفتار انحصار طلبانه صدا و سیما لغو شده و صدا و سیما با تغییر مجدد موضع اعلام کرده که عملا در حوزه صوت و تصویر دارای انحصار است و نیازی به دریافت پروانه IPTV از وزارت ارتباطات ندارد.

در حال حاضر، شرکت مخابرات با همکاری صدا و سیما در برخی از مراکز تلفن ثابت، اقدام به راه اندازی آزمایشی خدمات تلویزیون تعاملی کرده است.

در یک تلویزیون تعاملی مشترک مى تواند از یک بانک فیلم، فیلمى دلخواه را براى پخش مختص خود انتخاب کنید، یا با استفاده از آن با افراد دیگر یک بازى انجام دهد، و یا خریدى را از خانه توسط تلویزیون خود انجام دهد. تلویزیون تعاملی را نه تنها می توان ترکیبی ساکن از دستگاه پخش تلویزیون زنده، پخش ویدئو، ضبط صوت، رادیو، کامپیوتر، کنسول بازی، تلفن، دفتر تلفن، زنگ بیدار کننده از خواب، ساعت، تقویم ، ماشین حساب، مرکز خرید خانگی، مرکز اطلاع رسانی هواشناسی، بورس و غیره دانست، بلکه در آینده ای نه چندان دور تلویزیون تعاملی مدیریت خانه و خانه داری را بر عهده خواهد گرفت و کارهایی از قبیل کنترل چراغها، پرده ها، باز و بسته کردن پنجره ها، دما و برودت اتاق و … را انجام خواهد داد. از این طریق گذار به خانه های هوشمند در آینده نزدیک هموار خواهد شد.

​​