اینترنت و شبکه

جهانگرد: پیشرفت شبکه ملی اطلاعات به صورت منطقه ای اعلام خواهد شد

معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه برای اجرای شبکه ملی اطلاعات تقسیم کار ملی صورت گرفته و به زودی برنامه پیشرفت منطقه ای را اعلام می کنیم، گفت: سرویس های این شبکه به تدریج و در هر منطقه ای که آماده شود به مردم ارائه خواهد شد.
 
به گزارش روابط عمومی وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات, نصرالله جهانگرد در حاشیه بازدید از پانزدهمین نمایشگاه بین المللی مخابرات در پاسخ به سئوالی دربازه وضعیت شبکه ملی اطلاعات گفت: از نظر اجرایی مشارکت ملی و تقسیم کار در حوزه زیرساخت های شبکه ملی اطلاعات میان شرکت ارتباطات زیرساخت، شرکت مخابرات و شرکت های اینترنتی با سازمان فناوری اطلاعات انجام شده و جداول تقسیم کار نیز در کمیته های هماهنگی ترسیم شده است. از این رو امیدواریم به زودی برنامه پیشرفت منطقه ای این طرح را اعلام کنیم و نقاطی که آماده سرویس دهی هستند را مطابق ضوابط مدنظر اعلام خواهیم کرد.
 
وی ادامه داد:طراحی کلان شبکه ملی اطلاعات با ضوابطی که شورای عالی فضای مجازی ابلاغ کرده به انجام رسیده و در شورای معین مرکز ملی فضای مجازی طی چهار جلسه گزارش و مورد نقد و بررسی قرار گرفته است.
 
معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه نکات مدنظر اعضای شورای معین فضای مجازی در این برنامه ملی لحاظ شده است، افزود: همچنین این برنامه کلان را در کمیسیون های مختلف مجلس مانند کمیسیون صنایع و فرهنگ ارائه کرده و نظرات نمایندگان را نیز گرفته ایم و بر این اساس آمادگی داریم این مدل کلان ملی را در شورای عالی فضای مجازی عرضه کنیم. در همین حال تعدادی جلسه نیز با نخبگان فناوری داشته ایم و قسمت های فنی نیز به تدریج در این شبکه کامل تر خواهد شد.
 
جهانگرد  ادامه داد: همراه با شبکه ملی در قسمت کاربردی نیز برنامه کامل و جامعی برای تولید محتوای ملی و بومی و ترغیب به آمدن دیتابیس های بزرگ به داخل کشور داریم.
 
وی افزود: سیاست های حمایتی و تشویقی دولت بر آن است که مصرف اینترنت داخل کشور به بیرون از کشور هدایت نشود و دیتاسنترهای بومی مورد حمایت قرار گیرد. در همین راستا از تولید نرم افزارهای موبایل و کسانی که دیتاهای بومی را جمع آوری می کنند و در اختیار مردم قرار می دهند، حمایت خواهیم کرد.

​​