تلفن همراه

مخابرات: برای اجرای شبکه ملی اطلاعات نیازمند ۳۶۲۰ گیگابایت پهنای باند هستیم

معاون شبکه شرکت مخابرات ایران گفت: در راستای اجرای شبکه ملی اطلاعات، برنامه‌ای را به سازمان فناوری اطلاعات ایران ارائه و در آن اعلام نیاز به پهنای باند ۳۶۲۰ گیگابایتی تا پایان سال ۹۷ کرده‌ایم.
 
 
محمدرضا حاجی محمدی با اشاره به اینکه طبق برنامه‌ای که با توجه به بحث شبکه ملی اطلاعات به سازمان فناوری اطلاعات اعلام کرده‌ایم، نیازمند پهنای باند هستیم، اظهار کرد: پیش‌بینی شده تا پایان سال 97 پهنای باندی در حدود 3620 گیگابایت بر ثانیه نیاز داریم تا اینترنت، اینترانت و MPLS خود را پاسخگو باشیم.
وی گفت: هر چند برای شبکه ملی اطلاعات، پهنای باند بسیار بیشتری نیاز خواهد بود اما در حال مذاکره با سازمان فناوری اطلاعات هستیم که بتوانیم شبکه تجمیع استانی خود را با لحاظ کردن این چشم‌انداز به سرانجام برسانیم.
او همچنین با بیان اینکه شبکه دیتا و صدا یک شبکه واحد و مبتنی بر IP بوده و در آینده تمایز دیتا و صدا نخواهیم داشت، گفت: بسیاری از اپراتورها هم‌اکنون صوت را روی IP انتقال می‌دهند و سیستم به این سمت می‌رود که P ، محور انتقال‌ها باشد و تلاش داریم یک شبکه کُر استانی راه‌اندازی کنیم که این شبکه کاملا براساس استانداردها و تکنولوژی روز دنیاست.
حاجی محمدی با بیان اینکه سافت سوئیچ‌ها هنوز در حال راه‌اندازی و گذراندن مراحل نهایی است و تاییدات آن کمی زمانبر است، عنوان کرد: فعلا سه استان خراسان، شیراز، آذربایجان غربی و بخش‌هایی از تهران در حال راه‌اندازی این سیستم هستند.
معاون شبکه مخابرات ابراز کرد: فرآیند گذار به این صورت است که ابتدا باید یک شبکه IP را در سراسر کشور راه‌اندازی کنیم تا به اصطلاح یک کر یا هسته داشته باشیم که در حال حاضر پیمانکار آن انتخاب و طراحی کلی انجام شده است.
وی با بیان اینکه پیمانکاری که در این زمینه با ما همکاری می‌کند در مراکز استان‌ها مشغول به کار است، گفت: در حال حاضر شرکت ارتباطات زیرساخت دارای یک شبکه IP است ولی مخابرات شبکه سوئیچ TDM دارد و شبکه دیتای ما نیز مبتنی بر IP است، این کار به این منظور است که بستری فراهم کنیم تا دیتا و صدای ما را پوشش دهد و زیرساخت‌هایی که برای ارائه خدمات به سایر اپراتورها می‌دهیم نیز فراهم شود.

​​