فناوری اطلاعات

محبوبیت ابزارهای منبع باز در میان برنامه‌نویسان افزایش یافته است

منبع: همکاران سیستم
نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد در حال حاضر حدود چهار پنجم توسعه‌دهندگان نرم‌افزار از فناوری‌ها و نرم‌افزارهای منبع باز استفاده می‌کنند.به گزارش وب‌سایت zdnet، نتایج پیمایشی که توسط شرکت پژوهشی فورستر انجام گرفته است نشان می‌دهد چهار پنچم توسعه‌دهندگان نرم‌افزار از فناوری‌ها و ابزارهای توسعه‌ای منبع باز استفاده می‌کنند. شرکت فورستر به همراه دو شرکت دیگر به نام‌های Black Duck و Bridge Venture پیمایشی در میان ۱۴۰۰ برنامه‌نویس و توسعه‌دهنده نرم‌افزار انجام داده‌اند و دریافته‌اند حدود ۸۴ درصد از آن‌ها از نرم‌افزارهای منبع باز استفاده می‌کنند.
 
open-source code
 
این نظرسنجی نشان می‌دهد علاقه به نرم‌افزارهای منبع باز حتی در میان کسانی که از ابزارهای سنتی‌تر در این حوزه مثل Visual Studio مایکروسافت می‌کنند، در حال افزایش است. یکی از مهم‌ترین دلیل روی آوردن برنامه‌نویسان به نرم‌افزارهای منبع‌باز این است که آن‌ها فکر می‌کنند استفاده از این فناوری عملکرد آن‌ها را ارتقا می‌بخشد و از قابلیت اتکای بیشتری برخوردار است.
 
به گفته تحلیل‌گران ابزارهای منبع باز در ابتدا به خاطر قیمت ارزانی که داشتند مورد استقبال قرار گرفتند، اما در حال حاضر، عامل قیمت و هزینه در این میان به مؤلفه بسیار کم اهمیتی تبدیل شده است.
 
این پژوهش همچنین نشان می‌دهد سه حوزه آموزش، نهادهای دولتی و صنعت خدمات بهداشتی و سلامتی بیشترین تأثیرپذیری از نرم‌افزارهای منبع باز را خواهند داشت. در حال حاضر در این حوزه‌ها طرح‌های منبع بازی مثل Apache Tomcat و JavaServer رفته‌رفته جای ابزارهای قدیمی تر و غیرمنبع باز را می‌گیرند. حوزه فناوری‌های پردازش ابری و راهکارهای مجازی‌سازی، سیستم‌های مدیریت محتوا (CMS)، فناوری‌های امنیتی، همراه و مدیریت شبکه نیز از دیگر حوزه‌هایی است که استقبال از ابزارهای منبع باز در آن‌ها رو به افزایش است.
 
یافته‌های این نظرسنجی حکایت از آن دارد که استفاده از ابزارهای منبع باز بیشتر به سرورها، پایگاه‌های داده و حوزه‌های پردازش ابری محدود است و در حوزه رایانه‌های دسکتاپی همچنان ویندوز پیشتاز است. در حال حاضر بیش از دو سوم توسعه‌دهندگان از سیستم عامل ویندوز ۷ استفاده می‌کنند و فقط ۱۲ درصد از سیستم‌عامل‌هایی مثل لینوکس استفاده می‌کنند.

​​