تلفن همراه

مدیرعامل همراه اول: دولت همچنان از فروش اپلیکیشن‌ها حق‌السهم می‌گیرد

منبع: تسنیم
مدیر عامل همراه اول گفت: ظاهرا دولت برای حمایت از اپلیکیشن‌نویسان (برنامه‌نویسان)، حق‌السهم خود را از میزان فروش اپراتورها که ۳۱.۱ درصد است نادیده گرفته اما این موضوع هنوز به ما ابلاغ نشده است.
 
 
وحید صدوقی در گفت‌وگو با تسنیم، درباره اینکه آیا دولت در ارتباط با نرم‌افزارهای داخلی که تحت پوشش و حمایت اپراتورهای داخلی قرار می‌‌گیرد حمایتی را انجام داده است، اظهار کرد: قرار شده که دولت حق‌السهم خود را برای حمایت از نرم‌افزارهای داخلی و برنامه‌نویسان دریافت نکند و این موضوع ظاهرا در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات مطرح شده است.
 
وی در پاسخ به این سوال که با این حساب دولت دریافتی از این محل از اپراتورهای حامی برنامه‌نویسان داخلی ندارد؟، گفت: همانطور که گفتم ظاهرا این موضوع در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات مطرح شده اما هنوز چیزی به ما ابلاغ نشده است. هر زمان به ما اعلام و ابلاغ شود که دولت حق‌السهمی را از این بخش نمی‌گیرد ما هم از درآمدهای تأمین کنندگان محتوا (کانتنت پرووایدر) کسر نخواهیم کرد.
 
مدیر عامل همراه اول سه متولی را در حوزه محتوا دخیل دانست و ابراز کرد: تجمیع کنندگان (اگریگیتور)، تأمین کنندگان (پرووایدر) و توسعه دهندگان (دوِلوپر) متولیان این بخش هستند و براساس محصول، کیفیت و خدماتی که ارائه می‌کنند، سهمی برای آنها از میزان درآمدها مشخص شده است.
 
او خاطر نشان کرد: در حوزه برنامه‌های کاربردی (اپلیکیشن) حمایت تا 60 درصد هم داشته‌ایم.
 
صدوقی در ارتباط با میزان حق‌السهم دولت هم خاطر نشان کرد: سهم دولت از میزان درآمدها 31.1 درصد بود که قرار است برای حمایت از برنامه‌های داخلی داخلی و نهضت نرم‌افزاری دریافت نشود. با این حساب در برخی مواقع سهم خود اپراتور از میزان درآمدها کمتر از 9 درصد می‌شد.
 
وزیر ارتباطات در زمان اعطاء پروانه نسل‌های سوم و بالاتر ارتباطی به همراه اول و ایرانسل درباره حق السهم دولت از فروش اپلیکیشن اظهار داشت: دولت حق‌السهم خود را برای افرادی که اپلیکیشن‌نویس هستند، براساس شکل‌گیری نهضت نرم‌افزاری در داخل کشور بخشیده است.

​​