سخت‌افزار

خبری از لپ‌تاپ و تبلت در الکامپ نیست/ انتقاد از روز و ساعت نامناسب نمایشگاه

یک واردکننده و تولیدکننده تجهیزات سخت‌افزاری IT دستورالعمل ارزی ریالی را یک مانع برای حضور شرکت‌های خارجی در نمایشگاه الکامپ عنوان کرد و گفت: به این دلیل، برای مثال در نمایشگاه الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک خبری از لپ‌تاپ و تبلت نیست.
جمال جعفری در گفت‌وگو با فارس با انتقاد از وضعیت برگزاری نمایشگاه الکامپ بیستم اظهار داشت: هر سال شاهد بدتر شدن وضعیت نمایشگاه هستیم. روزهای نامناسب برگزاری نمایشگاه، ساعت بازدید نامناسب و آغاز دیرهنگام تبلیغات نمایشگاه از جمله کاستی‌های نمایشگاه الکامپ امسال است.
 
این فعال بازار IT توضیح داد: مخاطبان عام نمایشگاه الکامپ، دانشجویان و دانش‌آموزان هستند، در حالی که برگزاری چهار روزه نمایشگاه در روزهای اداری و از صبح تا 4 بعدازظهر فرصت مناسبی برای بازدید این اقشار فراهم نمی‌کند.
 
وی تصریح کرد: در حالی که تا چند روز پیش از برگزاری نمایشگاه، برگزاری یا عدم برگزاری آن با قطعیت مشخص نبود، اما شاهد هستیم که در نمایشگاه های بزرگی از جمله جیتکس امارات در آخرین روز نمایشگاه از غرفه دار سؤال می‌کنند که آیا سال بعد تمایل به تمدید همین غرفه دارد یا خواهان جابجایی غرفه است؟
 
مدیرعامل، تولیدکننده و واردکننده تجهیزات سخت‌افزاری تسکو، همچنین با انتقاد از دستورالعمل ارزی ریالی نمایشگاه اظهار داشت: دستورالعمل ارزی ریالی برای سال 50 است که ریال در مقابل دلار از ارزش بیشتری برخوردار بود، در آن زمان هدف از اعمال این دستورالعمل حمایت از شرکت‌های خارجی برای حضور در نمایشگاه ایران و درنهایت پررونق‌تر شدن نمایشگاه بود، اما اکنون این دستورالعمل در زمان نامناسب از یک ارزش به یک ضدارزش تبدیل شده است.
 
جعفری تصریح کرد: به این ترتیب، با این دستورالعمل برای حضور شرکت‌های خارجی در نمایشگاه ایران سختگیری می‌شود و این عامل به نمایشگاه حالت داخلی می‌دهد، در نتیجه این دستورالعمل است که امسال شرکتی در نمایشگاه الکامپ که یکی از محورهای اصلی آن کامپیوتر است، لپ‌تاپ یا تبلت نیاورده، زیرا در روزهای برگزاری نمایشگاه بازرس مراجعه می‌کند و مساحتی از غرفه که جنس دارای برند خارجی در آن باشد را ارزی قلمداد و هزینه آن را مطالبه می‌کند.
 
این تولیدکننده و واردکننده بازار سخت‌افزار با برشمردن نمونه‌های دیگری از تفاوت نمایشگاه ایران و کشورهای همسایه گفت: در نمایشگاه تایوان برای شرکت‌ها کارت دعوت، بلیت رفت و برگشت و سه روز هتل پنج ستاره پیشنهاد می‌شود تا شرکت‌های خارجی را ترغیب به حضور در نمایشگاه‌های خود کنند.

​​