اپراتورها

شرکت مخابراتی «اتصالات» هک شد

در یکی از عصرهای هفته گذشته سایت اینترنتی مرکزی شرکت مخابراتی Etisalat به طور کامل از دسترس خارج شد و کارشناسان امنیتی منطقه اعلام کردند که این اتفاق به دلیل یک حمله سایبری گسترده به سرورهای DNS این شرکت رخ داده است.

 

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، اختلال مذکور به دنبال دستکاری در حافظه کَش(Cache) مربوط به DNS صورت گرفت و بر اساس آن سرور مربوطه برای بازیابی اطلاعات ذخیره شده آدرس اشتباه را مرور می‌کرد و به همین خاطر سایت اینترنتی شرکت به طور کامل از کار افتاد.

کارشناسان امنیتی پس از انجام بررسی‌های فراوان امروز اعلام کردند که این اتفاق به دنبال نوعی حمله سایبری صورت گرفته است که طی آن امتیازهای مربوط به DNS افزایش قابل ملاحظه یافت و این اتفاق همزمان با حملات گسترده به سیستم HTTP صورت گرفت.

"شریف سلیمان" مدیر مرکز Infoblox در خاورمیانه هشدار داد: «بیشترین تعداد حملات سایبری به سرورهای DNS صورت می‌گیرد؛ به نحوی که تعداد آن‌ها از حملات صورت گرفته به سیستم HTTP هم بیشتر بوده است و پیش‌بینی می‌شود در 12 ماه آتی شاهد حملات گسترده‌تری در این زمینه باشیم».

او در ادامه گفت: «طی یک سال گذشته حملات صورت گرفته به سیستم DNS رشد 200 درصدی را تجربه کرده است. به همین خاطر این روزها شرکت‌ها نمی‌توانند بدون فایروال‌ها و سیستم‌های تدافعی یک شبکه مرکزی ایمن تولید کنند. ما وارد عصری شده‌ایم که سازمان‌ها نمی‌توانند یک شبکه مرکزی بدون سیستم امنیتی مخصوص DNS داشته باشند».


​​