لبه تکنولوژی

با CES 2015: بنز پیشرفته‌ترین خودروی بدون سرنشین جهان را معرفی کرد

خودروهای اتوماتیک بدون نیاز به راننده یکی از بهترین اختراعات بشر در چند سال اخیر محسوب می‌شوند و شرکت مرسدس-بنز یکی از پیشرفته‌ترین انواع آن را در نمایشگاه CES 2014 به نمایش گذاشت.

 

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، این خودرو که F 015 نام دارد در خانواده خودروهای بسیار لوکس طبقه‌بندی می‌شود و در حالی که بدون نیاز به راننده می‌تواند تمام مسیر مبدا تا مقصد را بپیماید، ظاهر آن زندگی در 15 سال بعد را به نمایش می‌گذارد.

«دیِتر زچ» مدیر مرکز خودروهای مرسدس-بنز طی سخنرانی خود در مراسم افتتاحیه نمایشگاه CES 2015 در لاس‌وگاس گفت: «افرادی که فقط بر فناوری تمرکز کرده‌اند هرگز به این مسئله اشاره نکردند که خودروهای بدون راننده چطور می‌توانند بر جامعه امروزی تاثیر بگذارند».

او در ادامه اظهار داشت: «صنعت خودرو به گونه‌ای پیشرفت می‌کند که نسل جدید اتومبیل‌ها بیش از وظایفه اصلی آنها که حمل‌ونقل باشد را می‌توانند انجام دهند و به زودی خودروها به یک مکان سیار با پیشرفته‌ترین امکانات مورد نیاز انسان‌ها تبدیل می‌شوند».

این اتومبیل به گونه‌ای طراحی شده است که حتی در شرایط حرکت هم نیازی به حضور راننده پشت فرمان نیست و تمامی چهار صندلی که برای آن درنظر گرفته شده‌اند می‌توانند به جهات مختلف بچرخند و حتی دو صندلی جلو پشت به شیشه اصلی اتومبیل باشند.

زمانی که فرد قصد نداشته باشد با F 015 رانندگی کند فرمان آن به صورت خودکار به داشبورد می‌چسبد و شش نمایشگر در سرتاسر داشبورد نمایان می‌شوند تا آخرین اطلاعات مورد نیاز در زمینه‌های مختلف را منتشر کنند.

همچنین در چهار درب اتومبیل که برخلاف یکدیگر باز می‌شوند، مانیتورهای ویژه کار گذاشته شده است که در زمینه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دوربین‌های استریو، رادارهای هوشمند، سیستم‌های خودکار رانندگی، سیستم LED برای نمایش اطلاعات روی شیشه، چراغ‌های ویژه برای نشان دادن حالت اتوماتیک خودرو و ... از دیگر فناوری‌های به‌کار رفته در این محصول هستند.


​​