بازار سرمایه

رشد کند سرمایه‌گذاری جهانی در صنعت IT

منبع: دنیای اقتصاد
انتظار می‌رود میزان سرمایه‌گذاری جهانی در صنعت آی‌تی در سال 2015 تا 4/2 درصد رشد کند
صنعت فناوری اطلاعات به سرعت در حال رشد و توسعه است و به همین دلیل هم توجه بخش‌های مختلف را به سرمایه‌گذاری و حضور در این صنعت جلب می‌کند. 
درست به همین دلیل هم هست که میزان سرمایه‌گذاری جهانی در صنعت IT با سرعتی نه‌چندان زیاد، اما روندی مداوم در حال افزایش است.
 جدیدترین و آخرین بررسی‌های موسسه تحقیقاتی گارتنر هم این موضوع را تایید می‌کند. بر اساس این تحقیقات انتظار می‌رود میزان سرمایه‌گذاری جهانی در صنعت IT در سال 2015 تا 4/2 درصد رشد کند.
براساس این بررسی‌ها انتظار می‌رود سرمایه‌گذاری IT با رشد 4/2 درصدی نسبت به سال 2014 به 8/3 تریلیون دلار در سال 2015 برسد، هرچند این میزان از رشد 9/3 درصدی که پیش‌تر انتظار می‌رفت و پیش‌بینی می‌شد، کمتر است.
 کاهش چشم‌انداز سرمایه‌گذاری برای این صنعت در سال 2015 تا حد زیادی به‌خاطر افزایش ارزش دلار آمریکا و کاهش متوسط بازار دستگاه‌های دیجیتال، خدمات IT و خدمات مخابراتی، بوده است.
«جان دیوید لاولاک» یکی از کارشناسان و تحلیلگران موسسه گارتنر در این مورد می‌گوید: «تغییر در پیش‌بینی‌های گذشته بسیار کمتر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد. افزایش ارزش دلار آمریکا بیشترین تاثیر را بر این موضوع داشته است. صرف‌نظر از این موضوع تفاوت پیش‌بینی قبلی با شرایط فعلی تنها 1/0 درصد خواهد بود.»
پیش‌بینی گارتنر از سرمایه‌گذاری جهانی در صنعت IT شاخص مهمی در روند‌های تاثیرگذار تکنولوژی در سرتاسر بازارهای سخت‌افزار، نرم‌افزار، خدمات IT و مخابراتی است. برای بیش از یک دهه مدیران صنعت IT در سطح جهان از این بررسی‌ها و پیش‌بینی‌ها برای تشخیص فرصت‌های تجاری بازار و چالش‌های پیش رو استفاده کرده‌اند تا بتوانند سال جدید را با کمترین ضرر پشت سر بگذارند. 
نرخ رشد سرمایه‌گذاری در دستگاه‌های دیجیتال (شامل کامپیوترهای شخصی، اولترابوک‌ها، گوشی‌های موبایل، تبلت‌ها و پرینترها) در سال 2015 کاهش 3/1 درصدی نسبت به پیش‌بینی‌های گذشته داشته و در نهایت به 1/5 درصد خواهد رسید. بازار موبایل‌های هوشمند در حال دوقطبی شدن میان محصولات رده بالا و محصولات ارزان‌قیمت است.
 از طرف دیگر، رشد بازار گوشی‌های موبایل رده بالا با متوسط قیمت فروش 478 دلار در اختیار شرکت اپل و سیستم‌عامل iOS است. در مقابل اما رشد اندروید و دیگر سیستم‌عامل‌های موبایل‌های هوشمند در سال 2014 بیشتر به خاطر رونق گوشی‌های موبایل ارزان‌قیمت با قیمتی کمتر از 100 دلار بوده است.
 در نتیجه فرصت‌های این بازار به سرعت به موبایل‌های هوشمند میان‌رده محدود می‌شود.
انتظار می‌رود سرمایه‌گذاری روی سیستم‌های دیتا سنتر در سال 2015 با رشد 8/1 درصدی نسبت به سال 2014 به 143 میلیارد دلار برسد. رشد اپلیکیشن‌های ارتباطی- تجاری و تجهیزات شبکه نسبت به فصل‌های قبل افزایش یافته، درحالی‌که رشد بخش‌های مربوط به سرورها، دستگاه‌های ذخیره‌سازی با کنترلر خارجی کاهش یافته است.
 این تغییرات بیشتر به خاطر جایگزین شدن چرخه مصرف و افزایش تمایل به استفاده از سرویس‌های مبتنی بر رایانش ابری بوده است. 
در بازار نرم‌افزارهای تجاری سرمایه‌گذاری با رشد مناسب 5/5 درصدی نسبت به سال 2014 به 335 میلیارد دلار در سال 2015 خواهد رسید. این در حالی است که انتظار می‌رود میزان فروش جهانی این نرم‌افزارها تا سال 2018 تا 25 درصد کاهش پیدا کند.
 چشم‌انداز خدمات IT در سال 2015 از پیش‌بینی رشد 1/4 درصدی در فصل‌های گذشته کاهش یافته و به رشد 5/2 درصدی خواهد رسید. سرمایه‌گذاری در بخش خدمات مخابراتی هم در سال 2015 با رشد تنها 7/0 درصدی نسبت به سال 2014 به 1638 تریلیون دلار در سال 2015 خواهد رسید. سرمایه‌گذاری در این بخش تا حد زیادی به وضعیت زیرساخت‌ها و رشد بخش مخابراتی کشورها و مناطق مختلف بستگی دارد. 
به‌طور مثال در کشورهای اروپای غربی مانند ایتالیا و اتریش، اشباع بازار باعث کاهش روند رشد استفاده از ابزارهای جدید در خدمات مخابراتی این کشورها و توسعه آن شده است.
 
                 

​​