فناوری اطلاعات

سرنوشت لپ‌تاپ‌ها چه خواهد شد؟

منبع: دیجی کالا
یکی از بحث‌های داغ اخیر دنیای تکنولوژی، گسترش سریع و بی‌وقفه تبلت‌ها و محبوبیت آن‌ها در میان مردم است. سوال اصلی اینجاست که آیا این دستگاه‌ها در آینده می‌توانند جایگزین لپ‌تاپ‌ها شوند؟ به نظر می‌رسد امکاناتی که روزانه به تبلت‌ها اضافه می‌شود، به همراه وزن پایین و اندازه کوچک، آن‌ها را به دستگاه‌هایی کارآمد‌تر و مناسب‌تر برای حمل و جابجایی تبدیل کرده است.
 
طبق آمار فروش در بازارهای جهانی، نمودار فروش تبلت‌ها در سال گذشته رشد چشمگیری داشته و تحقیقاتی نیز برای یافتن علل آن به عمل آمده است. تا قبل از همه‌گیر شدن تبلت‌ها، مردم بیشتر به دنبال خرید لپتاپ‌ها بودند و ترجیح می‌دادند تا بتوانند کامپیوتر و اطلاعات خود را همیشه همراه خود داشته باشند. شاید تا قبل از آن هیچ‌کس ذهنیتی از یک وسیله کوچک‌تر، کم‌حجم‌تر و سبک‌تر نداشت تا بتواند با همراه داشتن آن نیازهای خود را برآورده کند. تا زمانی که گوشی‌های هوشمند همراه بخشی از زندگی روزمره ما نشده بودند، تصور درستی از دسترسی به اینترنت در کوچه و خیابان وجود نداشت. از آنجایی که انسان موجودی کمال‌گراست و همواره در پی آسایش بیشتر خود است، خیلی زود تبلت‌ها را به عنوان جایگزینی برای گوشی‌های همراه خود برگزید.
 
صفحه‌نمایش این دستگاه‌ها بزرگ‌تر بود و مرورگری اینترنت با آن‌ها راحت‌تر؛ خیلی زود کیبوردهای مخصوص این تبلت‌ها نیز به بازار آمدند، ظرفیت حافظه آن‌ها بیشتر شد و رفته‌رفته جایگزین لپ‌تاپ‌های سنگین و گران‌قیمتی شدند که عمدتا عمر شارژ‌دهی‌شان بسیار کم بود. البته شایان ذکر است که هنوز به‌ندرت می‌توان تبلتی پیدا کرد که قدرتی برابر با لپتاپ‌های گران‌قیمت امروزی، با کانفیگ‌هایی نظیر پردازشگر‌های Core i7 شرکت اینتل، داشته باشد. از طرفی شرکت‌های سازنده لپتاپ‌ها، برای از رده خارج نشدن محصولات خود، دست به نوآوری‌هایی مانند تولید الترابوک‌ها زدند که با وجود قدرت زیاد، وزن و ضخامت بسیار کم، هنوز هم در برابر تبلت‌ها مقرون به صرفه نیستند. در حال حاضر افراد زیادی هستند که ترجیح می‌دهند برای مسافرت‌های خود، یک تبلت همراه با داک کیبورد و یا با یک کیبورد بلوتوث همراه داشته باشند و لپتاپ‌شان را در خانه رها کرده یا به عنوان کامپیوتر خانگی از آن استفاده کنند. 
 
از طرفی کامپیوترهای All-in-One نیز در حال نفوذ به خانه‌ها هستند. این کامپیوترهای بدون کیس عملا مانیتورهای بزرگی هستند که تمامی قطعات داخل کیس را در دل خود جای داده‌اند. شما فقط کافیست تا آن را روی میز خود قرار داده و به برق متصل کنید. عموما خرید این کامپیوترها به خاطر فضای کمتری که اشغال می‌کنند، در ادارات و شرکت‌ها رایج است؛ حتی کانفیگ‌های قدرتمندی از محصولات تولید شده‌اند که می‌توانند کاملا جایگزین کامپیوترهای خانگی شوند. اما چه بر سر لپ‌تاپ‌ها خواهد آمد؟ نه دیگر کسی آن‌ها را با خود به بیرون می‌برد و نه دیگر در خانه‌ها جای دارند. از طرفی پردازشگر‌های کامپیوترهای All-in-One از نوع دسکتاپ هستند و قدرت بیشتری نسبت به لپتاپ‌ها دارند. یکی از راهکارهایی که سازندگان لپتاپ‌ها در پیش گرفته‌اند، دستگاه‌های تبدیل‌پذیر است که هم به عنوان لپتاپ از آن‌ها می‌توان استفاده کرد و هم به عنوان تبلت؛ اما قیمت بالای آن‌ها باز هم یک امتیاز منفی نسبت به تبلت‌ها به حساب می‌آید.

​​