فناوری اطلاعات

گوگل در روسیه به فعالیت تجاری ضدرقابتی متهم شد

منبع: فارس
رگولاتوری روسیه تحقیقات در مورد عملکرد تجاری گوگل در این کشور را آغاز کرده تا مشخص شود آیا رویه‌های این شرکت ضدرقابتی بوده یا خیر.
رگولاتوری روسیه مدعی است که گوگل از تسلط سیستم عامل اندروید بر بازار سیستم عامل‌های همراه سوءاستفاده کرده و در تلاش است تا برنامه های همراه مرتبط با آن را نیز بر بازار حاکم کند.
تحقیقات از گوگل نتیجه شکایت بزرگترین شرکت اینترنتی روسیه موسوم به Yandex است. این شرکت که خدمات جستجوی اینترنتی هم ارائه می دهد هفته گذشته گوگل را به اقدامات تجاری ضدرقابتی متهم کرد.
 
اگر اقدامات گوگل در روسیه غیرقانونی دانسته شود این شرکت مجبور به تغییر قراردادهای کاری خود در این کشور خواهد شد تا رضایت Yandex و دیگر شرکت های اینترنتی این کشور جلب شود. همچنین احتمال محکوم شدن گوگل به پرداخت جریمه نیز وجود دارد.
 
گوگل پیش از این بر مبنای اتهامات مشابهی از سوی اتحادیه اروپا مورد پیگرد قضایی قرار گرفته است. مقامات گوگل در روسیه می گویند کاربران برای نصب برنامه های مختلف آزاد هستند ولی برخی کاربران گوشی ها و تبلت ها در روسیه می گویند گوگل اجازه نصب برنامه های جستجوگر و نقشه Yandex را بر روی اندروید نمی‌دهد.

​​