تلفن همراه

ماجرای ورود اپراتورهای مجازی به کشور/ تلفن‌های ثابت مجازی شوند

منبع: تابناک
با وجود اپراتورهای تلفن همراه، اپراتورهای تلفن ثابت با رکود مواجه شده‌اند. پیشنهاد می شود اپراتورهای تلفن ثابت برای ایجاد درآمد و ماندن در بازار رقابت، با بررسی بازار تقاضا به ارایه سرویس‌هایی خاص و با عنوان اپراتورهای مجازی بپردازند.
با وجود اپراتورهای تلفن همراه، اپراتورهای تلفن ثابت با رکود مواجه شده‌اند. پیشنهاد می شود اپراتورهای تلفن ثابت برای ایجاد درآمد و ماندن در بازار رقابت، با بررسی بازار تقاضا به ارایه سرویس‌هایی خاص و با عنوان اپراتورهای مجازی بپردازند.
به گزارش خبرنگار تابناک اقتصادی، اپراتورهای مجازی بدون نیاز به زیرساخت‌های شبکه تلفن همراه، با توجه به رده سنی کاربران به ارایه سرویس‌های خاص می‌پردازند. آنچه باعث تاکید بر ورود این اپراتورها به ایران می‌شود ایجاد رقابتی است که بین اپراتورهای تلفن همراه کرده و نهایتا منجر به افزایش سطح کیفی خدمات ارایه شده می‌شود.
 
ایجاد اپراتورهای مجازی تلفن همراه، یکی از موضوعاتی است که با راه‌اندازی و توسعه شبکه های نسل سوم و چهارم تلفن همراه در جهان مطرح شد.
 
این دسته از اپراتورها بدون نیاز به زیرساخت های شبکه و با استفاده از بستری که اپراتورهای اصلی در اختیارشان قرار می دهند، به ارایه خدمات به کاربران می‌پردازند.
 
چالش اصلی اپراتورها
 
ارتقای شبکه‌های ارتباط سیار به نسل سوم و چهارم با مباحثی چون محتوا و نحوه ارایه سرویس‌های مناسب همراه بود. 
 
یکی از اصلی‌ترین چالش‌هایی که برای یک اپراتور مطرح می‌شود این است که با توجه به زیرساخت های موجود چه سرویس‌هایی را می تواند به کاربران خود ارایه دهد که ضمن حفظ کاربران کنونی در بازار رقابت به افزایش تعداد کابرانش نیز منجر شود.
 
یکی از مواردی که می تواند اپراتورهای اصلی را در انجام ارایه خدمات مناسب به کاربران یاری رساند؛ راه‌اندازی اپراتورهای مجازی تلفن همراه است.
 
لزوم تعجیل در صدور پروانه راه‌اندازی
 
ایران به عنوان یکی از کشورهایی که به تازگی اقدام به راه اندازی نسل سوم و چهارم تلفن همراه کرده، بازار مناسبی برای ارایه خدمات پهن باند به وجود آورده است.
 
بر این اساس محمد پیروی کارشناس دفتر اطلاعات و ارتباطات مرکز پژوهش های مجلس تاکید کرد: با توجه به سند چشم‌انداز 1404 تهیه پروانه‌های لازم به منظور راه اندازی اپراتورهای مجازی در کشور نیاز به تعجیل بیشتری دارد.
 
او توضیح داد: در تدوین مقررات و استانداردهای مربوط به اپراتور مجازی تلفن همراه، نحوه همکاری با اپراتورها و شرکت های معتبر خارجی نیز در نظر گرفته شود. در تدوین مقررات و استانداردهای اپراتور مجازی تلفن همراه، موضوعاتی چون اجرای رومینگ داخلی به صورت کامل برای ارایه بهتر خدمات و افزایش سطح پوشش، در نظر گرفته شود.
 
کمک به ایجاد اشتغال
 
با توجه به این نکته که اپراتورهای مجازی تلفن همراه بازار کار مناسبی برای نیروهای متخصص و تحصیلکرده ایجاد می کند، راه‌اندازی اپراتورهای مجازی تلفن همراه به ایجاد اشتغال در کشور کمک شایانی خواهد کرد. 
 
یکی از مسائلی که بسیار مورد توجه کاربران است دریافت سرویس های تلفن همراه با کیفیت و قیمت مناسب است.
 
پیروی متذکر شد: موضوعی که هر چند وقت یکبار بحث های زیادی را به خود اختصاص می دهد. تعرفه های خدمات ارایه شده توسط اپراتورهای تلفن همراه است. ایجاد اپراتورهای مجازی باعث ایجاد رقابت در بین ارایه دهندگان خدمات می شود. در این حالت سطح کیفی خدمات افزایش و تعرفه های آنها متناسب با خدمات می‌شود.
 
راه حلی برای رونق تلفن‌های ثابت
 
با راه اندازی نسل سوم و چهارم تلفن همراه در کشور، یکی از مسائلی که بسیار مورد توجه قرار گرفته، تولید و ارایه محتوای مناسب با شرایط و فرهنگ کشور به کاربران شبکه‌های باند وسیع است، لذا با توجه به این نکته که یکی از وظایف اپراتورهای مجازی تلفن همراه ارایه محتوای لازم برای شبکه‌های باند وسیع است، می توانند در تولید محتوای بومی برای شبکه‌های باند وسیع کشور مفید باشند.
 
وی افزود: با وجود اپراتورهای تلفن همراه اپراتورهای تلفن ثابت با رکود مواجه شده اند. پیشنهاد می شود اپراتورهای تلفن ثابت برای ایجاد درآمد و ماندن در بازار رقابت، با بررسی بازار تقاضا به ارایه سرویس‌هایی خاص و با عنوان اپراتورهای مجازی بپردازند. اپراتورهای مجازی تلفن همراه می توانند با ایجاد نرم افزارهای پیام‌رسان به ارایه خدماتی بر بستر اینترنت و ضمن ایجاد درآمد از انتشار محتواهایی مغایر با اصول کشور جلوگیری کنند.

​​