تلفن همراه

نخستین گوشی جهان بدون نیاز به لمس عرضه شد

شرکت Sesame Enable از ساخت گوشی  هوشمندی خبر داده است که برای انجام عملیات مختلف در آن نیاز به لمس نمایشگر نیست و به عبارت دیگر کاربر برای بهره‌مندی از خدمات این محصول به هیچ گونه لمس نیاز ندارد.

 

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، این گوشی هوشمند به کاربرانی که دچار معلولیت‌های جسمانی هستند امکان می‌دهد دستگاه الکترونیکی خود را بدون هیچ گونه لمس و تنها از طریق حرکات سر کنترل کنند.

این گوشی هوشمند که Sesame Phone نامگذاری شده است، مبتنی بر سیستم‌عامل اندروید فعالیت می‌کند و در واقع مدل اصلاح شده Nexus 5 است که از فناوری تشخیص حرکات سر نیز بهره می‌برد.

ایده اصلی ساخت این گوشی هوشمند را «جورا لایون» که همسر معلول دارد، مطرح کرد. او در ابتدا متوجه شد که یک نوع بازی رایانه‌های می‌تواند از طریق حرکات سر کنترل شود.

او به همراه «اُدد بن دوف» توسعه دهنده بازی رایانه‌ای مذکور همکاری‌های گسترده‌ای را با یکدیگر انجام دادند و سرانجام شرکت Sesame Enable ایده آنها را در اختیار گرفت و از آن پشتیبانی کرد.

آنها همچنین همکاری‌هایی را با کمپین Indiegogo انجام دادند تا بتوانند کمک‌های مالی را برای توسعه پروژه خود در اختیار بگیرند و سرانجام در ماه گذشته توانستند به هدف خود برسند.

این گوشی هوشمند هم‌اکنون با هزینه 1000 دلار فروخته می‌شود و برای آن دسته از کاربرانی که دچار آسیب‌دیدگی‌های ستون فقرات،‌ فلج مغزی، آسیب‌های عضلانی، اسکلروز و آرتریت شده‌اند بسیار موثر است. 


​​