باندپهن

معاون وزیر ارتباطات: مخابرات سیم مسی را از انحصار خارج کند

منبع: فناوران
برات قنبری، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در دولت یازدهم تلاش می‌شود در پیگیری امور مربوط به اپراتورها مباحث فنی مورد توجه قرار گیرد و از سیاسی کاری حذر شود.
 
معاون وزیر ارتباطات در پاسخ به این سوال که به نظر می‌رسد دولت توانی در برابر برنامه‌ریزی‌های مخابرات نداشته و در نهایت نمی‌تواند با مشکلات مخابرات مقابله کند، گفت: اولین کار ما آن است که ضمن اعمال حاکمیت دولت بر اپراتورها و ایفای مسوولیت دولت در تضمین استمرار خدمات به آحاد مردم اقدام کنیم. به هر حال وظیفه تضمین خدمات اگر از سوی اپراتور مورد توجه قرار نگیرد بر عهده حاکمیت قرار دارد و بر همین اساس است که در مواردی که برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی توجیه منطقی وجود ندارد دولت وارد می‌شود.به گفته او در خصوص مخابرات نیز بر اساس پروانه این شرکت، سازمان تنظیم مقررات وظیفه دارد بر کیفیت سرویس، تعرفه‌ها و حقوق مردم نظارت کند و حتی در این پروانه این نکته نیز دیده شده است که در صورت عدم توانمندی در ارایه خدمات مناسب پروانه می‌تواند ابطال شود.معاون وزیر ارتباطات همچنین گفت: بر همین اساس لازم است در ساختار تلفن ثابت ما نیز این انحصار برداشته شود.قنبری ادامه داد: با توجه به انحصار موجود در زمینه تلفن ثابت در دوره ای از زمان شرکت مخابرات بر این باور بود که لزومی ندارد در زمینه فعالیت‌های خود به جایی پاسخگو باشد اما طی این مدت ما سعی کردیم اعمال حاکمیت کنیم و اکنون برای اصلاح ساختارها بحثهایی داریم و باید فضا در این حوزه برای رقابت آماده کنیم.وی در این باره که پیش از این وزیر ارتباطات در دوره ای از لزوم بازگشت کابل‌های مسی از انحصار مخابرات خبر داده بود توضیح داد: دولت به دنبال تصدی گری نیست و ما به دنبال آن نیستیم که اقدامات دولت قبلی را زیر سوال ببریم ولی اعتقاد داریم معامله‌ای که صورت گرفته درست نبوده اما در نهایت تیری است که از کمان خارج شده و قابل برگشت نیست.
معاون وزیر ارتباطات افزود: اکنون لازم است مخابرات به اصلاح ساختار خود بپردارد و بخش شبکه مسی را ساماندهی کرده و از انحصار بیرون بیاورد بر همین اساس توصیه ما به این شرکت آن است که این بخش و سایر بخش های انحصاری را به عنوان یک مجموعه مستقل ساماندهی کند.قنبری همچنین یادآور شد: این اصلاح ساختار به نفع شرکت مخابرات ایران و توسعه بخش مخابرات کشور است.قنبری در بخش دیگری از صحبتهای خود با بیان اختلالات اخیر همراه گفت: ما در حال حاضر در بازار خود با نیاز زیادی مواجهیم و بر همین اساس هر چه سرویس ارایه می‌شود هنوز کمبود در این زمینه وجود دارد، اکنون اگر اپراتور اول برای ارایه خدمات نسل سه دچار اختلال می‌شود دلیل آن است که 20 سال از عمر شبکه این اپراتور می‌گذرد و طی این مدت این شبکه کهنه شده است در صورتی که اپراتور دوم که به نسبت نوتر است برای ارتقا با مشکلات کمتری مواجه شده است. در رقابت، پیاده‌سازی نسلهای سه و چهار و بالاتر همراه اول مجبور به سرمایه‌گذاری است که خوشبختانه شروع شده است.قنبری در پاسخ به این سوال که آیا واقعا در کشور مخالفتی در برابر افزایش سرعت اینترنت وجود دارد؟ توضیح داد: افزایش سرعت اینترنت و افزایش سرعت دسترسی نیاز جامعه است، مگر می‌توان برای پیاده سازی عدالت، آموزش و سلامت همگانی در روستاهای کشور، امکان آموزش از راه دور و پزشکی از راه دور را ندیده گرفت؟ آیا می‌شود به علت سرعت کم دسترسی، بهره‌وری کم دانشگاهیان را پایین آورد؟ لذا در کشور مخالفتی با افزایش سرعت اینترنت وجود ندارد. از سوی دیگر ما هم این توان را داریم که بتوانیم امنیت این فضا را برقرار کنیم. به هر حال این طور نیست که ما دغدغه امنیت نداشته باشیم بلکه اعتقاد ما آن است که در کنار افزایش سرعت لازم است که حتما سطح مدیریت فضا و امنیت آن نیز ارتقا پیدا کند.
وی ادامه داد: اکنون نیز براساس سطح کاربران و تفاوتی که در سطوح کاربران وجود دارد سرعت دسترسی برای افراد متفاوت است. البته ممکن است در این فضا کارهای خلافی صورت گیرد اما باید توجه داشت که حداکثر 4 الی 5 درصد از استفاده‌هایی که از این فضا صورت می‌گیرد، مجاز نیست و نمی‌توان برای این درصد پایین بقیه را از حق دسترسی محروم کرد.

​​