فناوری اطلاعات

رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد: آماده‌باش الکترونیکی بانک‎ها برای روزهای پایانی سال

منبع: فناوران
هر چه به روزهای پایانی سال نزدیک‎تر شویم میزان فشاری که به سیستم تبادلات بانکی وارد می‎شود افزایش خواهد یافت. در حال حاضر بیشترین فشار روی شاپرک برای مدیریت پرداخت‌‎های دستگاه‎های کارتخوان قرار دارد و پس از آن دستگاه‎های خودپرداز بیشترین بار عملیاتی را بر عهده دارند.
 
برای مدیریت افزایش حجم مبادلات؛ باید نظام بانکی یک برنامه درست و منطقی داشت. در این روزها برخی اختلال‎ها خصوصا در دستگاه‎های کارتخوان در ساعات پیک خرید خاطر مردم را مکدر کرده و این در حالی است که چند روز بیشتر تا موعد واریز  آخرین یارانه نقدی سال 93 هم باقی نمانده است. با وضعیت فعلی به نظر می‎رسد مردم باید خود را برای مواجه با اختلال‎هایی در روزهای پایانی سال آماده کنند. اما از آن سو نظام بانکی هم باید برنامه‎هایی برای کاهش این اختلال‎ها داشته باشد. 
ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی در مراسم هشتادمین سال تاسیس دانشگاه تهران، در پاسخ به سوال فناوران در مورد تمهیدات بانک مرکزی برای کاهش این اختلال‎‏ها گفت: در حال حاضر عمده مبادلات بانکی و نیازهای مردم به خدمات بانکی به نوعی از طریق خدمات الکترونیکی پاسخ داده می‎شود و ما هم به بانک‎ها دستور داده‎ایم که بخش خدمات الکترونیکی‏‎شان برای روزهای پایانی سال در آماده باش کامل باشد و این اتفاق هم افتاده است. وی  به مردم هم توصیه کرد کارهای غیر ضرور خود را در ساعاتی غیر از ساعات پیک انجام دهند  و ابراز امیدواری کرد بانک‎ها و شرکت‎های ارایه دهنده خدمات و بانک مرکزی بتوانند ترافیک سنگین دریافت خدمات بانکی آخر سال را به خوبی مدیریت کنند. 
وی  گفت: همه بانک‎ها دستگاه‎های خود را آماده و نیروی انسانی خود را برای خدمت رسانی به مردم تدارک دیده‎اند.
سیف درباره افزایش تراکنش‌های پولی در پایان سال و تمهیدات بانک مرکزی گفت: در سال‌های گذشته بعضا در پایان سال به خاطر افزایش تراکنش‎ها و داد و ستدهای مالی و پولی شاهد اخلال در سیستم بودیم که امیدواریم امسال با برنامه‌ریزی‏های انجام شده جلوی مشکلات گرفته شود.
البته پیش از این هم دیگر مقامات بانک مرکزی از آمادگی سیستم بانکی برای مدیریت روزهای پایانی سال خبر داده‎ بودند. 
محمود احمدی دبیر کل بانک مرکزی چند بار اعلام کرده بود که نظام بانکی آمادگی مدیریت روزانه 100 میلیون تراکنش بانکی را دارد. البته آمار تراکنش‎های بانکی نشان می‎دهد در دو هفته پایانی سال به احتمال زیاد تعداد تراکنش‎های روزانه به بیش از 100 میلیون تراکنش در روز خواهد رسید و  همین موضوع باعث نگرانی شده است. بانک‎ها اما عقیده دارند توان مدیریت بیش از 100 میلیون تراکنش را هم دارند ضمن اینکه به مردم توصیه می‎کنند راه‎های مختلف را برای انجام کارهای بانکی خود انجام دهند.
به عنوان مثال در روزهای پایانی استفاده از تلفن بانک برای پرداخت اقساط تسهیلات و قبوض مختلف، مناسب‎تر از استفاده از دستگاه‎های خودپرداز است چرا که بار ترافیکی کم‎تری بر آن وارد می‎شود. 
به هر حال هر چه هست در دو هفته پایانی سال هم سیستم‎های بانکی و هم مردم روزهای سختی را برای ارایه و استفاده از خدمات بانکی پیش رو خواهند داشت و باید منتظر شد و دید دستور آماده باش رییس کل بانک مرکزی چقدر کارساز خواهد بود. 

​​