فناوری

حافظه SSD با ظرفیت 10 ترابایت وارد بازار می‌شود

دو شرکت میکرون و اینتل و در پروژه مجزا شرکت ژاپنی توشیبا اعلام کردند که روی پروژه ساخت حافظه‌های جامد(SSD) با ظرفیت داخلی 10 ترابایت فعالیت می‌کنند و تا ابتدای سال آینده تولید آن را با همکاری دیگر شرکت‌ها آغاز خواهند کرد.

 

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، باید گفت با علمی کنونی هنوز زود است که مبتنی بر فناوری‌ تراشه‌های چند لایه‌ای بتواند حافظه اطلاعاتی با این ظرفیت را تولید کرد. اما تولید دستگاه‌هایی مبتنی بر حافظه‌های جامد 10 ترابایتی چندان دور از دسترس به نظر نمی‌رسد.

شرکت‌های میکرون و اینتل اعلام کردند که با استفاده از فناوری 3D NAND می‌توانند حافظه جامد 3.5 ترابایتی به اندازه یک بسته آدامس تولید کنند تا بر این اساس بتواند حافظه جامد با ظرفیت بیش از 10 ترابایت را با اندازه استاندارد 2.5 اینچ تولید کرد.

در حالی که حافظه‌های SSD هنوز فاصله زیادی دارند تا به صورت گسترده برای عموم کاربران مورد استفاده قرار گیرند، اما افزایش ظرفیت آنها تا 10 ترابایت می‌تواند یک اتفاق قابل ملاحظه در این زمینه باشد.

زمانی که حافظه جامد برای نخستین بار معرفی شد، به واسطه وزن کم و اندازه کوچک بسیار مورد توجه قرار گرفت. اما قیمت بالای دستگاه‌های ساخته شده مبتنی بر آن باعث شد فروش بالایی نداشته باشند. اما با ادغام فناوری‌ها، کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند در چند سال آینده حافظه‌های جامد بازای اصلی خود را پیدا کنند.


​​