سیستم‌عامل و نرم‌افزار

گزارش IDC از رشد ۲۹ درصدی بازار پلت‏فرم‏‌ها و زیرساخت‏‌های یکپارچه در سال ۲۰۱۴

منبع: همکاران سیستم

برآوردهای شرکت پژوهشی آی دی سی (IDC) نشان می‏‌دهد بازار جهانی پلت‏فرم‌‏ها و زیرساخت‏‌های یکپارچه‏ در سال ۲۰۱۴ حدود ۲۹ درصد رشد کرده است.

به گزارش وب‏سایت IDC، درآمد عرضه‌‏کنندگان پلت‏فرم‏‌ها و زیرساخت‏‌های یکپارچه در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۴ با ۱۹.۴ درصد رشد به ۲.۷ میلیارد دلار رسیده است. درآمد این شرکت‏‌ها در کل سال ۲۰۱۴ نیز با ۲۸.۹ درصد رشد به ۹.۴ میلیارد دلار رسیده است. تحلیل‏‌گران آی دی سی اعلام کرده‏اند رشد این بازار باعث شده است ظرفیت ذخیرش داده‌‏ها در سطح جهان ۳.۵ اگزابایت یا به عبارتی ۵۲.۸ درصد افزایش یابد.
شرکت آی دی سی این بازار را به دو بخش تقسیم کرده است؛ یکی بازار  پلت‏فرم‏‌های یکپارچه و دیگری بازار زیرساخت‏‌های یکپارچه. پلت‏فرم‏‌های یکپارچه به سیستم‌‏هایی گفته می‌‏شود که به همراه نرم‏‌افزارهای از پیش‌‏یکپارچه شده برای انجام عملیاتی مثل توسعه اپلیکیشن‌‏ها، پایگاه‏‌های داده، توسعه ابزارهای یکپارچه‏‌سازی و غیره مورد استفاده قرار می‌‏گیرد. زیرساخت‏‌های یکپارچه نیز به سیستم‌‏هایی گفته می‏‌شود که با هدف انجام عملیات کاری کلی‏تر و غیرمشخصی به کار گرفته می‏‌شود و نمی‌‏توان آنها را برای انجام عملیات مشخص و خاصی بهینه‏‌سازی کرد.
در این گزارش از شرکت‏‌های اوراکل، IBM و HP به عنوان برترین عرضه‌‏کنندگان پلت‏فرم‌‏ها و زیرساخت‏‌های یکپارچه در سطح جهان نام برده شده است که به ترتیب ۴۰.۵ درصد، ۱۱.۴ درصد و ۷.۶ درصد از کل درآمدهای حاصل از فروش این محصولات را از آن خود کرده‌‏اند. در این دوره درآمدهای اوراکل در مقایسه با دوره مشابه سال ۲۰۱۳ از این بازار ۲.۶ درصد رشد داشته است. درآمدهای HP اما در این دوره بیش از ۵۰۰ درصد افزایش یافته و به عبارتی پنج و نیم برابر شده است و درآمدهای شرکت IBM نیز حدود ۳۲ درصد کاهش یافته است.

​​