فناوری اطلاعات

نرم‌‏افزارهای کسب و کار؛ پردآمدترین بخش بازار آی تی در سال ۲۰۱۵

منبع: همکاران سیستم
آخرین پیش‏بینی شرکت پژوهشی گارتنر حکایت از آن دارد که هزینه‏‌کرد جهانیان در بازار محصولات آی‏‌تی در سال ۲۰۱۵ با یک سیر کاهشی به ۳.۶۶ میلیارد دلار خواهد رسید، اما بازار نرم‏‌افزارهای کسب و کار همچنان سیر صعودی خود را حفظ خواهد کرد.
شرکت گارتنر در تازه‏‌ترین گزارش خود پیش‌‏بینی کرده است هزینه‏‌کرد جهانیان در بازار محصولات و حدمات آی‏‌تی در سال جاری میلادی به ۱.۳ درصد کاهش به ۳.۶۶ تریلیون دلار برسد. گارتنر بالا رفتن ارزش دلار را یکی از مهم‌ترین دلایل کاهش این رقم می‏‌داند. تحلیل‏‌گران معتقدند افزایش ناگهانی ارزش دلار آمریکا در برابر سایر واحدهای پولی، شوک تازه‏‌ای به بازار محصولات و خدمات آی تی وارد آورده است. گارتنر پیش از پیش‌‏بینی کرده بود بازار محصولات آی تی با یک رشد ۲.۴ درصدی مسیر خود را ادامه دهد.
پیش‏‌بینی گارتنر از این جهت اهمیت دارد که بیش از یک دهه است که مدیران شرکت‏‌های بزرگ آی‌تی با استفاده از این پیش‌‏بینی‌‏ها می‏‌کوشند فرصت‌‏ها و چالش‏‌های پیش‌روی خود را در این بازار شناسایی کنند و تصمیمات خود را بر پایه آنها اتخاذ کنند.
شرکت گارتنر در گزارش خود بازار محصولات و خدمات آی‌تی را به پنج بخش تقسیم کرده است: بخش ابزارها، بخش سیستم‏‌های مراکز داده، بخش نرم‌‏افزارهای کسب‌و‌کار، بخش خدمات آی‌تی و بخش خدمات تلکام. به اعتقاد تحلیل‌‏گران این شرکت بازار ابزارهای آی‌تی امسال با افت ۱.۲ درصد مواجه خواهد شد و در مجموع ۶۸۵ میلیارد درآمد تولید خواهد کرد. بخش سیستم‏‌های مراکز داده نیز به رشدی ۰.۴ درصدی ۱۴۲ میلیارد دلار درآمد تولید خواهد کرد. در این میان اما بخش نرم‌‏افزارهای کسب‌و‌کار همچنان یکی از پرسودترین بخش‏‌های این بازار است. انتظار می‏‌روند شرکت‏‌ها و سازمان‏‌ها امسال ۳۲۰ میلیارد دلار در این بازار هزینه کنند که تحقق این رقم به معنای رشد ۲.۳ درصدی هزینه‏‌کردها در این بخش از بازار خواهد بود. در مقابل دو بخش خدمات آی‌تی و خدمات تلکام نیز به ترتیب با افت ۰.۷ و ۲.۶ درصدی مواجه خواهد شد.

​​