فناوری اطلاعات

محصولات تازه گوگل و هواوی برای علاقه‌مندان به اینترنت اشیا

منبع: دنیای اقتصاد
درحالی‌که گوگل از پلت‌فرم Brillo برای تسهیل استفاده از خدمات و محصولات مرتبط با اینترنت اشیا رونمایی کرده، شرکت چینی هواوی هم پلت‌فرمی به نام LiteOS با هدفی مشابه عرضه کرده است. 
 
این سیستم‌عامل‌های ساده و سبک روی سخت‌افزارهای مرتبط با محصولات اینترنت اشیا قابل نصب هستند و استفاده از آنها را تسهیل می‌کنند. LiteOS هواوی در واقع یک سیستم‌عامل سبک است که در قالب طرح کلان این شرکت در ارتباط با اینترنت اشیا موسوم به
 (Agile Internet of Things (IoT طراحی شده و حاوی یک gateway اینترنت اشیا و سیستم کنترلی است. Brillo سیستم‌عامل رقیب گوگل که هنوز از آن رونمایی نشده بین 32 تا 64 مگابایت حافظه اشغال می‌کند و روی دستگاه‌های کوچک و کم‌مصرف هم قابل نصب است.
به غیر از این دو شرکت ARM هم سال گذشته سیستم‌عامل mbed را برای دنیای اینترنت اشیا عرضه کرد و مایکروسافت هم اعلام کرده که نسخه‌ای از ویندوز 10 را به‌طور اختصاصی برای اینترنت اشیا طراحی می‌کند که روی محصولاتی مانند خودپردازهای بانکی، روبات‌های صنعتی و... قابل نصب خواهد بود. 
بررسی‌ها نشان می‌دهد تا سال 2020 بیش از 50 میلیارد وسیله در سراسر جهان اعم از لوازم خانگی، خودروها، سیستم‌های صنعتی و... به اینترنت متصل خواهند شد و تعداد ارتباطات برقرار شده بین این دستگاه‌ها تا سال 2025 از مرز 100 میلیارد واحد خواهد گذشت. در این سال هر ساعت تنها 2 میلیون حسگر جدید نصب شده و به‌کار گرفته می‌شوند.

​​