فناوری اطلاعات

بازار محصولات آی‌تی امسال تحت تاثیر افزایش ارزش دلار قرار می‌گیرد

منبع: همکاران سیستم
شرکت گارتنر در تازه‌ترین پیش‌بینی خود اعلام کرده است هزینه‌کرد جهانیان در بازار محصولات و خدمات آی تی امسال بیش از ۵ درصد کاهش خواهد داشت.

It Market (2).jpg

تحلیل‌گران گارتنر در تازه‌ترین گزارش خود پیش‌بینی کرده‌اند هزینه‌کرد مردم جهان در بازار محصولات و خدمات آی‌تی امسال ۵.۵ درصد کاهش خواهد یافت و ۳.۵ تریلیون دلار خواهد رسید.
 
تحلیل‌گران گارتنر مهمترین دلیل این افت را افزایش ارزش دلار آمریکا اعلام کرده‌اند. پژوهشگران معتقدند اگر افزایش ارزش دلار و تاثیر آن را نادیده بگیریم، هزینه‌کرد مردم جهان در این بازار امسال ۲.۵ درصد رشد خواهد داشت.
 
گارتنر بازار محصولات و خدمات آی‌تی را به چند بخش تقسیم کرده است. بر اساس این پیش‌بینی، انتظار می‌رود جهانیان امسال ۵.۷ درصد کمتر از پارسال در بخش ابزارها هزینه کنند. بخش دوم مورد نظر گارتنر، بخش سیستم‌ها و پایگاه‌های داده است که شاهد کاهش هزینه‌کرد ۳.۸ درصدی جهانیان خواهد بود.
 
بخش سوم نیز بخش نرم‌افزارهای کسب و کار است که انتظار می‌رود هزینه‌کردها در این بخش ۱.۲ درصد کاهش یابد. اگر پیش‌بینی گارتنر تحقق یابد این بخش از بازار وضعیت بهتری خواهد داشت، چرا که تحلیل‌گران کمترین سطح افت هزینه‌کردها را برای این بخش پیش‌بینی کرده‌اند. پیش‌بینی می‌شود هزینه‌کردها در بخش نرم‌افزارهای کسب و کار در سال جاری میلادی به ۶۵۴ میلیارد دلار برسد.
 
تحلیل‌گران گارتنر معتقدند عرضه‌کنندگان نرم‌افزارهای کسب و کار امسال چندان به فکر افزایش قیمت‌ها نخواهند بود، چرا که در بخش‌هایی از این بازار مثل بخش راهکارهای ابری (SaaS) صحبت بر سر سودآوری محصولات عرضه‌شده  نیست، بلکه آنچه مهم است سهم عرضه‌کنندگان این راهکارها در بازار است. به عبارت دیگر، عرضه‌کنندگان امسال قصد دارند با ثابت نگه داشتن قیمت‌ها برای افزایش سهم خود در بازار بکوشند.
 
 بخش خدمات آی تی نیز بنا بر پیش‌بینی با افت ۷.۲ درصدی هزینه‌کردها مواجه خواهد بود. بخش خدمات ارتباطات و تلکام نیز با نرخ منفی ۷.۲ درصد شاهد بالاترین سطح افت هزینه‌کردها خواهد بود.

​​