تلفن همراه

گوشی‌های هوشمند بارداری را تشخیص می‌دهند

محققان «مرکز فناوری‌های اوپتیکی هانوفر»(HOT) وابسته به دانشگاه هانوفر آلمان حسگرهایی حاوی فیبر نوری برای گوشی‌های هوشمند ساختند که می‌تواند انواع مختلف آزمایش‌های بیوملکولی را انجام دهد که از جمله این آزمایش‌ها می‌توان به تشخیص بارداری یا مانیتورینگ دیابت اشاره کرد.

 

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، اطلاعات به دست آمده از این حسگر توسط یک ابزار کاربردی که روی گوشی هوشمند نصب شده است خوانده می‌شود و نتایج مربوطه در آن واحد در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. زمانی که این نتایج به صورت دقیق مشخص شود، کاربر از طریق گوشی هوشمند خود می‌تواند وضعیت انواع مختلف مایعات از جمله خون، ادرار، بزاق، عرق یا نفس را در بدن خود مانیتور کند.

این حسگر در زمینه‌ ابزارهای پزشکی نیز کاربردهای فراوان دارد و قادر است با استفاده از سیگنال‌های GPS در گوشی هوشمند، کاربر را برای رسیدن به نزدیک‌ترین داروخانه، بیمارستان یا آمبولانس راهنمایی کند.

جزییات مربوط به این حسگر هوشمند در آخرین شماره از نشریه بین‌المللی «انجمن اوپتیک» منتشر شده است. به طور کلی این حسگر از پدیده اوپتیکال در سطح رزونانسی پلاسما استفاده می‌کند تا وضعیت مایعات در بدن را شناسایی کند.


​​