اینترنت و شبکه

فناوری اطلاعات

July 11, 2015
13:28 شنبه، 20ام تیرماه 1394
کد خبر: 71825

رئیس پژوهشگاه ارتباطات: ورود ایران به دنیای اینترنت اشیاء/ ایجاد مرکز نوآوری نسل ۵موبایل

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات از ایجاد مرکز نوآوری نسل پنجم موبایل در کشور با هدف ثبت اختراع و پتنت در زمینه این فناوری خبر داد.
محمد خوانساری در گفتگو با مهر، چشم انداز ایران برای بهره برداری از نسل پنجم تلفن همراه، به عنوان اولین کشور خاورمیانه که این فناوری را بومی می کند، تشریح کرد.
 
زیرساختهای مخابرات سنتی دیگر پاسخگو نیست
 
رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، نسل پنجم موبایل را یک تحول بنیادی در شبکه های ارتباطی برشمرد که دیگر تکامل یافته نسل چهارم موبایل نیست و گفت: عمده موضوع نسل پنجم موبایل، تحولات مرتبط با اینترنت اشیاء خواهد بود به نحوی که در آینده، تمامی اشیاء از طریق اینترنت با یکدیگر ارتباط خواهند داشت و این نیازمندیها، زیرساختهای جدید مخابراتی را می طلبد که دیگر مخابرات سنتی پاسخگوی این تحولات نخواهد بود.
 
وی ادامه داد: در این زمینه نیازمند زیرساختهای جدید ارتباطی و دستیابی به فناوریهایی مانند بیگ دیتا، تراهرتز و رایانش ابری به عنوان زیرساخت های نسل آتی شبکه موبایل هستیم.
 
مرکز نوآوری نسل پنجم موبایل ایجاد می شود
 
خوانساری از ایجاد مرکز نوآوری نسل پنجم موبایل در جهت تولید نقشه راه این فناوری و با هدف ثبت اختراع و پتنت خبر داد و گفت: برنامه ریزی برای تولید و عرضه این فناوری و بهره برداری صحیح و هوشمندانه از آن آغاز شده است چرا که برای ایجاد ارزش افزوده و خلق ارزش مبتنی بر فرهنگ ایرانی اسلامی، باید از هم اکنون برنامه ریزی کنیم.
 
وی بر مطالبات دانشگاهی در این زمینه تاکید کرد و گفت: ثبت اختراع و پتنت در حوزه فناوری نسل پنجم موبایل، اخذ حق مالکیت معنوی و شفاف سازی فضای پژوهش در این عرصه، از جمله برنامه های پیش رو است.
 
رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: با ایجاد مرکز نوآوری ۵G و بکارگیری شرکتهای دانش بنیان در این بخش، امکان تولید محصول در این زمینه، افزایش می یابد. در این راستا تبادل و تعاملات علمی پژوهشی سازنده با شرکتهای دانش بنیان و تولید اشتراکی دانش، در دستور کار قرار گرفته است.
 
مشارکت بین المللی ایران در پروژه نسل پنجم موبایل
 
خوانساری تصریح کرد: به جای اینکه منتظر بمانیم فناوری ۵G وارد کشور شود و سپس آن را بومی کنیم، قصد داریم با تدوین نقشه راه این فناوری را در کشور همگام با دنیا بومی سازی کنیم؛ براین اساس مشارکت بین المللی در این حوزه را در دستور کار قرار دادیم.
 
وی با اشاره به برنامه های آینده پژوهی ارتباطی در حوزه نسل پنجم موبایل – ۵G – افزود: در حوزه شناسایی و تحلیل فناوریهای مرتبط با نسل پنجم موبایل، ارتباطاتی با نهادهای بین المللی و افراد شناخته شده بین المللی در مراکز مختلف دنیا گرفتیم و با ایجاد مرکز نوآوری، مجموعه پژوهش های خوب و کاربردی این حوزه را به نوعی به بازار بین الملل وصل خواهیم کرد.
 
توافق اولیه با شرکتهای بین المللی
 
رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید براینکه تعاملات بین المللی را آغاز کرده و برنامه مشخصی برای همکاری پژوهشی و تحقیق و توسعه (R&D )با برخی شرکتها داریم ادامه داد: توافقات اولیه در این زمینه شکل گرفته تا منعطف با بازار پژوهش، ظرفیت سازی نیز در کشور انجام شود؛ چرا که هدف از این پژوهش تنها تولید مقاله نیست و چشم انداز ما ثبت اختراع در این بخش است.
 
وی با بیان اینکه مذاکرات با نهادهای بین المللی قانونگذار و استاندارساز این حوزه نیز در دستور کار قرار دارد به مهر گفت: پیش بینی ها برای استانداردسازی نسل پنجم موبایل، مربوط به سال ۲۰۱۶ است و برآورد می شود که این فناوری از سال ۲۰۲۰ عرضه عمومی شود.
 
به گفته خوانساری، هم اکنون ۳ کمپانی اریکسون، هوواوی و سامسونگ در حوزه تحقیق و توسعه (R&D ) فعالیت خود را در زمینه نسل پنجم موبایل آغاز کرده اند و هوواوی برای ۵ سال آینده ۶۰۰ میلیون دلار هزینه تحقیق و توسعه برای این فناوری، کنار گذاشته است.
  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.