بازار سرمایه

اولین پروانه شبکه ارتباطات ثابت تعیین تکلیف شد; تایید صلاحیت کنسرسیوم متشکل از 210 شرکت کوچک

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی با تایید صلاحیت عمومی و تطبیق شرایط، کنسرسیوم ایران اف سی پی را به عنوان اولین کنسرسیوم تایید شده برای اخذ پروانه FCP معرفی کرد.
 
به گزارش دبیرخانه کنسرسیوم فراگیر ایران اف سی پی، زمان رسمی پیش بینی شده برای دوره فعالیت دارندگان پروانه فعالیت ارائه دهنده خدمات اینترنت پرسرعت در کشور PAP پس از گذشت 10 سال به پایان رسید و براین اساس سازمان تنظیم مقررات ارتباطات در جلسه شماره 206 مورخ 21/10/1393 اصول حاکم پروانه جدیدی را تحت عنوان "ایجاد و بهره برداری از شبکه ارتباطات ثابت ( FCP) " مصوب کرد.
طبق این مصوبه دارنده پروانهFCP می‌تواند بدون محدودیت تکنولوژی و با رعایت انحصار شبکه زیرساخت و شبکه های ماهواره ای هرگونه سرویس مرتبط با اینترنت و ارتباطات باند وسیع را وفق ضوابط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشور ارائه کند؛ حتی پس از اتمام دوره انحصار اپراتور فیبرخانگی که مربوط به نیمه اول سال 95 است شرکت‌های دارنده پروانه FCP مجاز خواهند بود شبکه فیبرنوری نیز ایجاد کنند و سرویس های مرتبط با این حوزه را نیز ارائه دهند.
در همین راستا کنسرسیوم ایران اف سی پی با هدف تجمیع ظرفیت و توانایی‌های بالغ بر 210 شرکت فعال در این حوزه تشکیل شد و شرایط فراتر از احراز صلاحیت اخذ پروانه مد نظر رگولاتوری را برآورده کرد و درخواست رسمی خود را در مهلت قانونی به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تقدیم کرد.
طبق اعلام روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی در تاریخ 23 تیر 1394 صلاحیت عمومی و تطبیق شرایط این کنسرسیوم با مصوبه FCP تایید و ایران اف سی پی رسما به عنوان اولین کنسرسیوم تایید شده جهت اخذ پروانه FCP معرفی شد.
طی 10 روز آینده یک شرکت تجمیعی به همین منظور در اداره کل ثبت شرکت‌ها به ثبت رسیده و اعضای کنسرسیوم، پروانه FCP را به نام این شرکت اخذ خواهند کرد. همچنین طبق برنامه ریزی انجام شده طی مدت 45 روز آینده این کنسرسیوم نسبت به جذب سهامداران خود متشکل از دارندگان پروانه های قبلی خدمات ارتباطی در قالب این شرکت تجمیعی، و بر طبق اصول مشارکت خود اقدام خواهد کرد.

​​