فناوری اطلاعات

آمار مشترکان اینترنت در ایران: 9 میلیون ADSL و 12 میلیون موبایل

منبع: عصرایران
وی اظهارداشت: مردم باید نسبت به کم‌فروشی اپراتورهایی که با آنها قرارداد منعقد می‌کنند توجه داشته باشند و اعتراض خود را به سامانه 195 اعلام نمایند تا به درخواست آنها رسیدگی شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از ساخت ماهواره ملی خبر داد و گفت: دانشمندان کشورمان ساخت ماهواره‌ را آغاز کرده‌اند‌.
 
محمود واعظی ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان لرستان در خرم‌آباد بیان کرد: در ابتدای دولت یازدهم 3 میلیون و 200 هزار مشترک ADSL در کشور داشتیم که این میزان در حال حاضر به 9 میلیون مشترک رسیده و تعداد مشترکان استفاده‌کننده از اینترنت تلفن همراه نیز از 200 هزار به 12 میلیون رسیده است.
 
وی افزود: در ارتباط با روستاهای کشور در گذشته تنها یک هزار روستا از اینترنت بهره‌مند بودند اما امروز 8 هزار روستا از اینترنت استفاده می‌کنند و بنا داریم تا پایان سال 25 هزار روستا به این میزان اضافه کنیم.
 
واعظی با اشاره به پهنای باند موجود در کشور یادآور شد: کل پهنای باند کشور در ابتدای دولت یازدهم 600 گیگابیت بود که الان به 2 هزار گیگابیت رسیده و تا پایان دولت آن را به 4 هزار گیگابیت بر ثانیه می‌رسانیم و در دولت قبل به دلیل اینکه پهنای باند وجود نداشت تعداد مشترکان استفاده‌کننده از پهنای باند افزایش یافت که این موضوع باعث پایین آمدن سرعت اینترنت شده بود.
 
وی اظهارداشت: مردم باید نسبت به کم‌فروشی اپراتورهایی که با آنها قرارداد منعقد می‌کنند توجه داشته باشند و اعتراض خود را به سامانه 195 اعلام نمایند تا به درخواست آنها رسیدگی شود.
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: در حال حاضر 8 شرکت مختلف در استان لرستان اینترنت ارائه می‌دهند و به واقع استان لرستان به دلیل عقب‌ماندگی‌هایی که در گذشته داشته در اولویت دولت در بحث توسعه زیرساخت‌های ارتباطی قرار گرفت که باعث شد پهنای باند استان نسبت به گذشته 2.2 برابر افزایش یابد.
 
وی اضافه کرد: در ابتدای دولت یازدهم حدود 920 کیلومتر فیبر نوری در استان لرستان وجود داشت که در دو سال اخیر 320 کیلومتر به آن اضافه کردیم و 111 کیلومتر دیگر نیز به آن اضافه خواهیم کرد.
 
واعظی در بخش دیگری از سخنان خود از ساخت ماهواره ملی خبر داد و گفت: دانشمندان کشورمان ساخت ماهواره‌ را آغاز کرده‌اند‌ مصممیم‌ این ماهواره هر چه سریع‌تر ساخته و عملیاتی شود.

​​