تلفن همراه

وزارت ارتباطات خواستار تولید موبایل و کامپیوتر شد

منبع: فناوران
شورای برنامه‌ریزی برنامه ششم توسعه کشور در وزارت ارتباطات، ساخت و تولید تجهیزات کامپیوتری، تلفن ثابت و تلفن همراه را به عنوان اهداف پیشنهادی برنامه ششم توسعه درنظر گرفت.
 
شورای برنامه‌ریزی برنامه ششم توسعه در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در تدوین نظام برنامه ششم در بخش ICT، رویکرد برنامه‌ریزی مدنظر را در ۳ محور خدمات، تجارت و ساخت و تولید پیشنهاد داد. در بند دوم این دستور جلسه با بیان نبود یک تعریف جامع از بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات، رویکرد برنامه‌ریزی برای کل بخش ICT با تعریف سازمان همکاریهای اقتصادی و توسعه (OECD ) مشتمل بر ۳ حوزه خدمات، تجارت و ساخت و تولید به عنوان مدل مرجع در تدوین این برنامه انتخاب شد.
 
براین اساس در بخش صنایع ساخت و تولید ICT، ساخت و تولید تجهیزات پایه‌ای مانند برد و مولفه‌های الکترونیکی، ساخت و تولید تجهیزات شبکه، فیبرنوری،‌‌هاب و سوییچ و نیز ساخت و تولید تجهیزات انتهایی مانند کامپیوترها، تجهیزات کامپیوتری، تلفن همراه و تلفن ثابت و همچنین ساخت و تولید تجهیزات جانبی مانند داکت به عنوان اهداف این برنامه، تدوین شد.
 
در بخش تجارت ICT نیز خرید و فروش تجهیزات شبکه‌ای، تجهیزات پایه‌ای، تجهیزات نقاط انتهایی (سمت مشتری) و نرم افزار و تجهیزات جانبی مدنظر قرار گرفت.
همچنین در بخش خدمات ICT پیش نویس اهداف اولیه برنامه ششم توسعه، بر تولید نرم افزارهای کاربردی، محتوایی و تخصصی، خدمات مخابراتی با سیم و بدون سیم، خدمات ماهواره‌ای، خدمات مشاوره‌ای و نیز فعالیت‌های خدمات کامپیوتری، میزبانی وب و پورتال و تعمیرات تجهیزات تاکید دارد.
 
پس از ابلاغ سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه توسط مقام معظم رهبری به رییس جمهور، دولت با تشکیل شوراهای برنامه‌ریزی در بخش‌های مختلف به سمت طراحی لایحه متناسب با این سیاست‌ها رفت تا راه رسیدن به اهداف مدنظر را تسهیل کند.
 
این سیاست‌های کلی بر پایه محورهای سه گانه «اقتصاد مقاومتی»، «پیشتازی در عرصه علم و فناوری» و «تعالی و مقاوم‌سازی فرهنگی» با در نظر گرفتن واقعیت‌های موجود در صحنه داخلی و خارجی تنظیم شده تا با تحقق اهداف برنامه ششم، به ارایه الگوی برآمده از تفکر اسلامی‌در زمینه پیشرفت که به کلی مستقل از نظام سرمایه‌داری جهانی است، کمک کند. 

​​