فناوری اطلاعات

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های هویت‌ساز ریاست‌جمهوری: بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای پاسخگوی ساخته نشدن بازی‌های قرآنی باشد

منبع: فناوران
دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری گفت: بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای درباره طرح برخی از بازی‌های قرآنی همچون ذوالقرنین که هنوز اجرایی نشده است، باید پاسخگو باشد.
 
سیدمحمدحسین سجادی‌نیری، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری گفت: سال‌هاست در موضوع حمایت نگاه‌مان این است که دولت همیشه باید حامی باشد درحالی که در دنیا شاهد این موضوع هستیم که دولت باید تنها در یک بازه زمانی مشخص از آن صنعت حمایت کند و سپس بخش خصوصی وارد میدان شود.
 
وی افزود: متاسفانه در بسیاری از موارد شاهد هستیم که حمایت دولت در دوره‌ای به بعد سبب تنزل حوزه مورد نظر می‌شود چرا که وابستگی به دولت را در آن بخش شاهد می‌شویم و این یعنی عدم موفقیت بخش خصوصی.
 
وی یادآور شد: یکی از امکاناتی که در حال حاضر به عنوان امکانات حمایتی در کشور وحود دارد، قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان است و سال‌ها از تصویب این قانون در کشور می‌گذرد و حتی در این زمینه صندوق نوآوری و شکوفایی ایجاد شده تا پروژه‌ها به واسطه تسهیلات مناسب و بعضا مشارکت‌های بهتر در دستور کار قرار گیرد.
 
سجادی‌نیری گفت: یکی از فعالیت‌هایی که در ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری انجام می‌دهیم تبدیل شرکت‌های بازی‌سازی به شرکت‌های دانش‌بنیان است تا در نهایت بتوانند در ردیف این حمایت‌های ستاد قرار بگیرند.
 
وی با بیان محتوای دینی و قرآنی بازی‌های رایانه‌ای گفت: اصولا بازار یک محرک مناسب برای حوزه محتواست، یعنی اگر بتوانیم بخشی از بازار را برای حضور شرکت‌های خصوصی تضمین کنیم، یعنی آن محتوا می‌تواند داخل بازار، فروش داشته باشد که البته این امر نیازمند برنامه‌ریزی و تیزبینی در لایه فروش و بازاریابی شرکت‌های خصوصی است.
 
دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری تصریح کرد: تعداد دریافت نرم‌افزارهای دینی و قرآنی در ماه رمضان و ایام مناسبتی بیش از ایام دیگر است که این امر نشان می‌دهد که شرکت‌های تولیدکننده متوجه فرصت‌های مناسبتی و مذهبی هستند و توانسته‌اند از این فرصت استفاده کنند تا از محتوای دینی و اسلامی را درآمدزایی کند. بنابراین در حوزه بازی‌های رایانه‌ای هم بازی‌سازان می‌توانند از چنین فرصت‌های مناسبتی و مذهبی بهره‎مند شوند.
 
وی افزود: یکی از اشکالاتی که به بازی‌سازان وارد است این بوده که پس از تولید به فکر حمایت می‌افتند درحالی که حمایت باید پیش از تولید باشد و پیش از آنکه به فکر تولید هستند باید برای بازاریابی‌اش اندیشه کنند.
سجادی‌نیری گفت: اگر دولت بخواهد همین حمایت از بازی‌سازان را تا سالیان سال ادامه دهد، قطعا صنعت بازی‌های رایانه‌ای پیشرفتی نخواهد کرد.
وی بیان کرد: بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای درباره طرح برخی از بازی‌های قرآنی همچون ذوالقرنین که هنوز اجرایی نشده است، باید پاسخگو باشد.
 
دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری تصریح کرد: با توجه به ابزاری که در قالب شرکت‌های دانش بنیان و حمایت از آنها وجود دارد، شرکت‌ها پیش از آنکه به سراغ ما بیایند، ما خودمان تلاش می‌کنیم تا این فضا را برای شرکت‌های دانش بنیان ایجاد کنیم.
 

​​