فناوری اطلاعات

نسل جدید حافظه‌های اینتل در راه است

منبع: مهر
حافظه جدید ساخت اینتل هزار برابر از حافظه های موجود سریعتر بوده و گام مهمی در این عرصه محسوب می شود.
با وجود اینکه SSD موجود در رایانه ها از سرعت بالایی برخوردارند اما با عرضه نسل جدید حافظه های اینتل، حافظه های قدیمی به حاشیه خواهند رفت.
 
حافظه جدید محصول همکاری اینتل و میکرون بوده و ۳D XPoint نام دارد. نسل جدید حافظه حاصل تلاش و توسعه ۱۰ ساله این دو شرکت است. ساخت این حافظه در حالی است که محققان سال های متوالی به دنبال ساخت پردازنده ای بودند که بتوانند داده ها را با سرعت بیشتری منتقل کنند.
 
این حافظه اولین گونه از نسل جدید حافظه ها است که در ۲۵ سال اخیر عرضه شده و سرعت انتقال داده ها در این حافظه ۱۰۰۰ برابر بیشتر از حافظه های NAND است که در SSD استفاده می شود.
 
از قابلیت های حافظه جدید در حال ساخت می توان حجم کوچکتر، سرعت و استحکام بیشتر را برشمرد. افزایش حافظه و سرعت بدین معناست که در فضای فیزیکی یکسان می توان تعداد بایت های بیشتری را ذخیره کرد. XPoint به اندازه ای سریع است که می تواند جایگزین SSD یا RAM شود. عرضه نسل جدید حافظه های اینتل می تواند گام جدیدی در دنیای تکنولوژی باشد.
 
در ساخت XPoint مانند حافظه های معمولی از ترانزیستور یا خازن استفاده نمی شود بلکه سلول های حافظه آن به صورت لایه ای با الگوی سه بعدی روی هم قرار می گیرند که این ساختار ویژه به حافظه اجازه می دهد تا از تراکم بیشتری برخوردار شده و قدرت ذخیره سازی اطلاعات در آن را افزایش می دهد.
 
امکان خواندن سریع دسته های کوچکی از داده ها باعث افزایش سرعت XPoint می شود. امکان اجرای بازی با رزولوشن ۸K از دیگر قابلیت های این نوع حافظه ها است. اما هنوز اطلاعات کامل تری درباره محدودیت های این حافظه منتشر نشده است.

​​