فناوری اطلاعات

افزایش سهم نرم افزارهای مخرب در ایمیل/ کشف بدافزارهای جدید موبایل

منبع: مهر
مرکز ماهر با توجه به داده های آماری شرکت امنیتی سایمنتک، آخرین تهدیدات امنیتی سایبری و روند حملات هدفمند را تا پایان ۳ ماهه اول سال جاری منتشر کرد.
 
شرکت امنیتی سایمنتک هر ماه گزارشی را که حاوی تحلیل آخرین تهدیدها و روندهای مربوط به بدافزار، هرزنامه، آسیب پذیری و دیگر خطرات بالقوه در این حوزه است، منتشر می‌ کند؛ براین اساس مرکز مدیریت عملیات و هماهنگی رخدادهای رایانه ای - ماهر- ، براساس داده های آماری جمع آوری شده از سوی سایمنتک، آخرین وضعیت حملات هدفمند و آسیب پذیری های سایبری مهم جهان را که در ماه می میلادی -خردادماه - رخ داده است اعلام کرد.
 
کاهش حملات هدفمند
در این ماه، تعداد متوسط حملات سرقت هویت در هر روز کاهش داشته و به ۱۵ حمله رسیده است؛ در حالی که فایل های اجرایی مانند .bin،.exe و .scr به دفعات دیده شده است اما این دسته از فایل ها از ۳۲.۹ درصد در ماه آوریل به ۸۷ درصد در ماه می کاهش یافته است؛ در این بررسی ها مشخص شده که نرخ کلی حملات سرقت هویت برای دومین ماه پیاپی افزایش کمی داشته و یک ایمیل از هر ۱۸۶۵ ایمیل، حاوی لینک های سرقت هویت بوده است.
 
کاهش آسیب پذیری اطلاعات
در ماه می میلادی، تعداد آسیب پذیری های گزارش شده برای دومین ماه پیاپی کاهش یافته و تنها ۴۵۶ آسیب پذیری گزارش شده است که مربوط به zero-day بوده است.
 
افزایش نرم افزارهای مخرب
آخرین گزارشها حاکی از آن است که در ماه می میلادی - خرداد - ۴۴.۵ میلیون بدافزار - نرم افزار مخرب - جدید شناسایی شده که نسبت به ماه آوریل که ۲۹.۲ میلیون قطعه بدافزار شناسایی شد، افزایش یافته است؛ همچنین در این ماه، سهم ترافیک ایمیل حاوی بدافزار در این ماه مجددا افزایش یافت و از یک ایمیل در هر ۲۴۶ ایمیل در ماه آوریل به یک ایمیل در هر ۲۰۷ ایمیل رسید.
 
شناسایی دو میلیون بدافزار موبایل
در این ماه دو میلیون خانواده جدید بدافزار تلفن همراه شناسایی شد که نسبت به ماه آوریل افزایش قایل توجهی داشته است؛ به طور متوسط ۳۹ گونه بدافزار اندروید در هر خانواده بدافزار، در ماه می میلادی کشف شده است.
 
کاهش هرزنامه و بات نت ها
نرخ ایمیل های هرزنامه ای در ماه می میلادی کاهش یافته است و با ۰.۶ درصد کاهش به ۵۱.۵ درصد رسیده است؛ در همین حال بات نت « Kelihos » فعال ترین باتنت تولید کننده هرزنامه در ماه می بوده است و ۱۹.۷ درصد از کل ترافیک هرزنامه ها توسط این بات نت توزیع شده است.

​​