فناوری اطلاعات

امکان اورکلاک پردازنده ‏های نوت ‏بوک با سری K

منبع: دنیای اقتصاد
علاقه‏ مندان به دنیای گیم به خوبی می‌دانند که تنها با بهره‏ گیری از چند ترفند ساده می‏توان تراشه‏ های دسکتاپ را اورکلاک کرد؛ اما خبر خوش اینکه اینتل قصد دارد در آینده‏ای نه چندان دور امکان افزایش سرعت پردازنده ‏های نوت ‏بوکی و موبایلی خود را تحت سری «K» امکان‏پذیر کند. اینتل در نمایشگاه Gamescom که ماه گذشته در آلمان برپا شده بود، در سکوت رسانه‏ ای از نسل جدید پردازنده‏ های خود تحت عنوان سری Skylake رونمایی کرد. 
 
این تراشه‏ های ۱۴ نانومتری با توجه به نیازهای گیمرها و به شکل unlocked عرضه شده تا محدودیتی در میزان اورکلاک کردن آنها وجود نداشته باشد. حالا اطلاعاتی به دست آمده که نشان می‏دهد تمامی تراشه‏ های این سری از جمله پردازنده ‏های مخصوص نوت‏بوک و موبایلی نیز از قابلیت اورکلاک برخوردار خواهند بود. از آنجا که براساس اعلام رسمی اینتل سری Skylake اواخر سال جاری به تولید انبوه خواهند رسید، باید برای بهره ‏مندی از یک تراشه چهار هسته ‏ای موبایلی یا نوت‏ بوکی با قدرت تجزیه و تحلیل و کشش بالا تا سال آینده صبر کنیم.
 
تصمیم این شرکت در راستای تولید تراشه‏ های موبایلی با امکان اورکلاک در حالی صورت می‏پذیرد که در طرف دیگر انویدیا قصد دارد به‌دلیل عدم سازگاری به وجود آمده در قطعات پس از انجام این کار، امکان اورکلاک کردن تراشه‏ های اصلی خود در لپ‏تاپ‏ ها را غیرفعال کند.

​​