تلفن همراه

Lollipop صاحب 21 درصد بازار جهانی اندروید شد

شرکت گوگل امروز صفحه مربوط به سیستم عامل موبایلی اندروید را به‌روز کرد و پس از آنکه طی چند ماه گذشته هیچ خبر رسمی در این زمینه منتشر نشد، سرانجام گزارش‌های رسمی به انتشار رسید.

 

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، در ماه سپتامبر از سال 2015 میلادی نسخه Lollipop سیستم عامل اندروید روی 21 درصد گوشی‌های هوشمند موجود در بازار جهانی مورد استفاده قرار گرفت. این نخستین باری است که سهم Lollipop از بازار جهانی دستگاه‌های موبایلی اندرویدی از 20 درصد فراتر رفت.

گوگل در ماه ژوئن اعلام کرده بود که این نسخه از سیستم عامل موبایلی تنها 10 درصد بازار جهانی دستگاه‌های اندرویدی را به دست آورده است. در گزارش رسمی گوگل سهم نسخه‌های 5.0 و 5.1 اندروید به صورت مجزا محاسبه شد. البته باید توجه داشت که هر دو نسخه با نام Lollipop شناخته می‌شوند.

بر اساس این گزارش مشخص شد که KitKat همچنان محبوب‌ترین نسخه در بازار جهانی محسوب می‌شود و روی 39.2 درصد از دستگاه‌های موبایلی اندرویدی مورد استفاده قرار می‌گیرد. پس از آن نسخه Jelly Bean با سهم 31.8 درصدی قرار داد.

اگرچه از زمان بازنشسته شدن نسخه Gingerbread توسط گوگل مدت زیادی می‌گذرد، ولی این شرکت اعلام کرد هنوز 4.1 درصد از بازار جهانی دستگاه‌های اندرویدی در اختیار نسخه مذکور است و پس از آن هم نسخه‌ Ice Cream Sandwich با 3.7 درصد و Froyo با 0.2 درصد قرار دارند.

به خاطر داشته باشید که این گزارش‌های رسمی آمارهای مربوط به نسخه‌های قدیمی‌تر سیستم عامل اندروید را شامل نمی‌شود. تمام ابزارهای فروشگاه اینترنتی Play Store نیز با نسخه 2.2 اندروید به بعد سازگاری دارد. همچنین نسخه‌هایی که سهم آنها کمتر از 0.1 درصد است در این آمارها گنجانده نمی‌شوند.


​​