تلفن همراه

اپراتورهاي مجازي ۱۵ درصد بازار ارتباطات را به دست مي‌گيرند

منبع: سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديوئي
رئيس سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديوئي اعلام كرد: اپراتورهاي مجازي تلفن همراه (MVNO) تا ده سال آينده ۱۵ درصد از سهم بازار ارتباطات كشور را به دست آورده و حدود ۱۳ ميليون مشترك را پوشش خواهند داد.
 
علي‌اصغر عميديان در همايش "اپراتورهاي مجازي تلفن همراه: موفقيت يا ناكامي" با اشاره به وضعيت ارتباطات اپراتورهاي مجازي در سطح جهان گفت: در قاره آسياي ميانه كه كشور ايران را نيز شامل مي‌شود ارتباطات اپراتورهاي مجازي در سال ۲۰۱۴، حدود ۰,۷ درصد بوده كه براساس پيش‌بيني‌ها در سال ۲۰۱۹ به ۴۴ درصد افزايش مي‌يابد. اين موضوع نشان مي‌دهد پتانسيل خوبي براي رشد اپراتورهاي مجازي تلفن همراه در اين منطقه وجود دارد.
 
معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات گفت: براساس مطالعات و بررسيهاي انجام شده جمعيت جوان و فعال، اشباع شدن بازار موبايل و اضافه كردن ظرفيتهاي جديد براي اپراتورهاي حقيقي، سه عامل مهم ضرورت ورود اپراتورهاي مجازي به بازار ارتباطات است كه همه اين موارد در حال حاضر، در كشور وجود دارد.
 
وي در تبيين ضرورت صدور پروانه اپراتورهاي مجازي تلفن همراه به نتايج بررسي و مطالعات انجام شده در رگولاتوري اشاره كرد و گفت: در بررسي ورود اپراتور چهارم تلفن همراه به حوزه ارتباطات با حضور MVNOها، نتايج مطالعات نشان داد در شرايط فعلي، ورود اپراتورهاي مجازي باعث تقويت رقابت و بهبود ارائه خدمات و سرويسها مي‌شود كه بر همين اساس رگولاتوري فراخوان صدور پروانه اپراتورهاي مجازي تلفن همراه را منتشر كرد.
 
عميديان با اشاره به اينكه سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديوئي به عنوان نماينده حاكميت بايد هم مدافع منافع سرمايه‌گذاران و هم حقوق مشتركان باشد گفت: به دنبال آن هستيم كه با ورود اپراتورهاي مجازي به بازار تلفن همراه كشور، براي مشتركين قدرت انتخاب بيشتري ايجاد كنيم تا بتوانند در فضاي شفاف و روشن سرويسها و خدمات مختلف، انتخاب شايسته‌اي داشته باشند و سرويسهائي با قيمت مناسب و كيفيت بالاتر دريافت كنند.
 
رئيس سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديوئي درباره نقاط قوت ورود اپراتورهاي مجازي عنوان كرد: ورود بازيگران جديد به بازار تلفن همراه، كمك به شركتهاي فعال در حوزه ارتباطات ثابت، ايجاد فرصتهاي جذب سرمايه‌گذاري، امكان حضور اپراتورهاي خارجي، افزايش كيفيت سرويس در پي افزايش رقابت و نوآوري در خدمات و سرويسهاي ارائه شده از نقاط قوت ورود اپراتورهاي مجازي است.
 
وي تبعيض از سوي فروشندگان عمده، همزماني ورود MVNO ها و اجراي طرح ترابردپذيري شماره‌هاي تلفن همراه (MNP) و رومينگ ملي را از چالشهاي پيش روي اپراتورهاي مجازي تلفن همراه عنوان كرد.

​​