بازار سرمایه

دل بزرگترین خرید تاریخ را تایید کرد: خرید EMC به قیمت 67 میلیارد دلار

ممکن است شما نام EMC را نشنیده باشید. ولی بسیاری از فناوری‌ها و خدماتی که این روزها مورد استفاده قرار می‌دهید با پشتیبانی EMC و بر اساس حق امتیازهای آن به دست شما می‌رسد.

 

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، این مرکز برای شرکت‌هایی که در عرصه فناوری مشغول هستند مراکز داده و حافظه‌های ذخیره‌ساز اطلاعاتی تولید می‌کند و دل هم‌اکنون تصمیم گرفته است آن را خریداری کند.

این خرید نسبت به تمام واگذاری‌هایی که تاکنون در عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات صورت گرفته، متفاوت است. زیرا کارشناسان جهانی از آن به عنوان بزرگترین واگذاری در تاریخ فناوری جهان یاد می‌کنند. شرکت دل امروز خبرهای منتشر شده در چند روز گذشته را تایید کرد و توضیح داد که قصد دارد EMC را با پرداخت 67 میلیارد دلار از آن خود کند.

پیش از این شرکت Avago در مه 2015 شرکت تولیدکننده تراشه‌های Broadcom را به قیمت 37 میلیارد دلار خریداری کرد تا رکورد بزرگترین خرید در عرصه جهانی فناوری را به نام خود ثبت کند.

شرکت دل موافقت کرده است به‌ازای هر سهم EMC در تالار بورس 33.15 دلار بپردازد و به همین منظور هم‌اکنون وارد مذاکره با چندین بانک شده است تا منابع مالی لازم را تامین کند. شرکت EMC بخش اعظم سهام VMware را در اختیار دارد و همین اتفاق باعث شده است قیمت این واگذاری بالا برود.

این واگذاری می‌تواند مزایای فراوانی را برای دل به همراه داشته باشد. سهم کنونی EMC در بازار جهانی حافظه‌های ذخیره‌ساز اطلاعات دو برابر دل است. همچنین دل از این طریق می‌تواند با در اختیار گرفتن VMware به صورت گسترده وارد بازار جهانی خدمات سازمانی شود.


​​