فناوری اطلاعات

تدوین سند راهبردی دوم پلیس فتا ناجا

منبع: ایسنا
رئیس پلیس فتای نیروی انتظامی با اشاره به تدوین سند راهبردی دوم پلیس فتا ؛ از مجهز شدن آزمایشگاه های سایبری در پلیس فتا شهرستان ها ، علاوه بر استان ها خبر داد و بر حفظ حقوق شهروندی، جلوگیری از تضییع حقوق آنها ، جلب رضایت و مشارکت مردمی توسط پلیس جامعه مدار فتا و ارتقای دانش پلیسی تاکید کرد.
 
سردار هادیانفر در اولین دوره کوثر که در راستای اجرای دستورالعمل قرارگاه جهادی ارتقای تربیت و آموزش نیروی انتظامی برگزار شد، بهترین نام برای فضای مجازی را فضای سایبری برشمرد و سایبر را به معنای ارتباط درونی افراد بوسیله ابزارهای اطلاعاتی و ارتباطی عنوان کرد.
 
وی گفت : فضای سایبر به دلیل آنکه تحولات بسیاری را در زندگی ، سیاست ، اقتصاد و حاکمیت بوجود آورده است در امتداد زندگی واقعی افراد قرار دارد .
 
رئیس پلیس سایبری کشور در ادامه با اشاره به اینکه تحولات فضای مجازی به سرعت اتفاق می افتد، از تغییر جرم و نوع مجرمان در عصر اینترنت خبر داد و گفت : فضای مجازی ، فضای مجازی صرف نیست بلکه واقعیت مجازی است ، امروز هر اتفاقی که در دنیای فیزیکال می افتد در دنیای سایبر نیز بوقوع می پیوندد ولیکن حجم بالای خسارت ناشی از جرایم سایبری تبعات به مراتب گسترده تری به دنبال دارد ؛ به عنوان مثال یک سارق حرفه ای اگر بتواند مقداری پول از بانک به سرقت ببرد یک هکر می تواند در چشم به هم زدنی میلیاردها تومان را جابه جا کند .
 
سردار هادیانفر ، نرخ کشف جرایم فضای مجازی در کشورهای توسعه یافته دنیا را بر اساس آمار مجامع بین المللی و پلیس اینترپل بین 15 تا 20درصد اعلام کرد و گفت: در سال 2014 ، حدود 400 میلیارد دلار هزینه و خسارت به اقتصاد جهانی ناشی از جرایم سایبری تخمین زده می شود و در این خصوص شرکت ها ، سازمان ها و کشورها بیش از یک و نیم ترلیون دلار به منظور افزایش سطح امنیت خود هزینه کرده اند .
 
رییس پلیس فتا ناجا با اشاره به کشف 90 درصدی جرایم در کشور، اظهار داشت : در سال 92 ؛پنجاه و یک درصد جرایم مربوط به برداشت های غیر مجاز بوده است که با اطلاع رسانی به موقع در خصوص پیشگیری از وقوع جرایم و همیاری شهروندان موفق شدیم در سال گذشته 10 درصد برداشت های غیر مجاز را کاهش دهیم .
 
این مقام مسئول در ادامه با اشاره به تدوین سند راهبردی دوم فتا ،امنیت در فضای تولید و تبادل اطلاعات را یکی از موضوعات مهم مصوب شده در این سند برشمرد و اظهار داشت : پلیس فتا ناجا با عقلانیت ، مطالعات راهبردی و خرد جمعی به ایجاد امنیت در فضای سایبری می پردازد ولیکن فرایند ارتقاء امنیت یک کار گروهی است که باید با تعامل همه مردم ، شرکت ها ، دستگاه ها و سازمان ها صورت بپذیرد .
 
این مقام ارشد انتظامی افزود : رسیدگی و پی جویی جرایم سایبری در تمام مراحل ، اقدامی بسیار فنی ، تخصصی و دارای استانداردهای خاص می باشد ، مخصوصا زمانی که یک جرم سایبری بین المللی دو یا چند پلیس سایبری را در نقاط مختلف دنیا درگیر می کند و در این خصوص استناد پذیری ادله را اصلی ترین گام در کشف جرم برشمرد .
 
براساس گزارش سایت پلیس، رئیس پلیس سایبری کشور از مجهز شدن آزمایشگاه های سایبری در پلیس فتا شهرستان ها، علاوه بر استان ها خبر داد و بر حفظ حقوق شهروندی ، جلوگیری از تضییع حقوق آنها ، جلب رضایت و مشارکت مردمی توسط پلیس جامعه مدار فتا و ارتقای دانش پلیسی تاکید کرد و گفت : تعالی یک سازمان در گرو رشد و تعالی فردی افراد است بنابراین باید تلاش کنیم استعدادها و خلاقیت ها در یک پیشرفت دایمی شکوفا شود و نوآوری و ابتکار را در دستور کار خود قرار دهیم .

​​