فناوری اطلاعات

رئیس رگولاتوری در حاشیه دیدار با دبیر کل اتحادیه ارتباطات: اینترنت اشیا نیازمند قانون‌گذاری است

منبع: دنیای اقتصاد
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری) در ملاقات با «هولین ژائو»، دبیرکل اتحادیه بین‌المللی ارتباطات (ITU) با بررسی روند مصوبات کنفرانس WRC-15 (كنفرانس جهاني ارتباطات راديویي) درباره روش‌های کارآمد برای گسترش همکاری‌های ایران با اتحادیه بین‌المللی ارتباطات گفت‌وگو کرد. علی‌اصغر عمیدیان در حاشیه این دیدار گفت: هم‌اکنون حوزه ICT با موضوعات جدید و چالش‌برانگیزی همچون اینترنت اشیا (IOT)، نسل پنجم تلفن‌همراه و OTTها روبه‌رو‌ است که رگولاتورها باید درباره آنها مقررات‌گذاری کنند.
 
عمیدیان افزود: همکاری‌های آموزشی ITU درباره این موضوعات و استفاده از تجربیات کشورهای مختلف در این حوزه جهت تعامل بین رگولاتوری و ITU می‌تواند زمینه همکاری ویژه‌ای باشد.وی درباره روند مصوبات کنفرانس WRC نیز عنوان کرد: وجه ویژه کنفرانس WRC-15 این بود که تصمیمات صرفا با رای‌گیری به نتیجه نرسید و مصوبات براساس اجماع و تفاهم تمامی کشورهای حاضر تصویب شد. در کنفرانس WRC-15 ژنو، 19 سند با موضوعاتی مانند ثبت و نحوه ارزیابی ایستگاه‌های رادیویی در بانک اطلاعاتی ITU، تعیین باندهای فرکانسی مختلف برای شبکه‌های باند پهن همراه، استفاده از لینک‌های تغذیه پخش فراگیر ماهواره‌ای برای ارتباطات ثابت ماهواره‌ای، روش‌های هماهنگی ماهواره‌ها، باندهای فرکانسی مورد استفاده هواپیماهای بدون خلبان، ثبت اطلاعات ایستگاه‌های فضایی و تخصیص فرکانس به سرویس‌های رادیو آماتوری در باند MF  از سوی جمهوری اسلامی ایران ارائه شد.
 
کنفرانس WRC-15 با حضور 3800 نفر از 162 کشور جهان از 2 تا 27 نوامبر در ژنو مقر ITU برگزار شد. در این کنفرانس قوانین جدید بین‌المللی ارتباطات رادیویی تصویب و برخی از قوانین قبلی اصلاح شد.

​​