تلفن همراه

با این نرم‌افزار خطرات ابزارهای موبایلی را پیش از بارگذاری بسنجید

نتایج یک بررسی جدید نشان داد حدود 9 درصد از تمام ابزارهای موبایلی که از روی فروشگاه اینرتنتی Play Store گوگل بارگذاری می‌شوند، با سایت‌های اینترنتی در ارتباط هستند که می‌توانند امنیت و حریم شخصی کاربر را به خطر بیاندازند.

 

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، مرکز Riverside وابسته به دانشگاه کالیفرنیا در گزارش ماه دسامبر خود اعلام کرد در حال ساخت نرم‌افزار موبایلی جدید است که به کاربران امکان می‌دهد میزان خطرآفرینی هر ابزار کاربرانی را به صورت جداگانه بسنجند و پیش از آنکه ابزار را روی دستگاه خود بارگذاری کنند، متجه شوند که چه خطرهایی را شامل می‌شود.

کارشناسان در نخستین مطالعه جدی خود روی امنیت نر‌م‌افزارهای موبایلی تعداد زیادی از سایت‌های اینترنتی را هم تحلیل کردند. در این مطالعه بیش از 13500 نرم‌افزار اندرویدی که از روی فروشگاه Play Store بارگذاری شده بود، مورد بررسی قرار گرفت.

این ابزارهای آزمایش شده در شرکت‌هایی ساخته شده بودند که انواع نرم‌افزارهای قابل اعتماد و محبوب را روانه بازار می‌کنند و محصولات آنها میلیون‌ها بار توسط کاربران جهانی دانلود می‌شود. از جمله این ابزارها می‌توان به شبکه‌های اجتماعی محبوب، فروشگاه‌های اینترنتی، نرم‌افزارهای اخبار و ابزارهای سرگرمی اشاره کرد.

نرم‌افزار جدید ساخته شده که می‌تواند میزان خطرآفرینی ابزارهای موبایلی را پیش‌ از بارگذاری بسنجد AURA نام دارد و گروه توسعه‌دهنده آن برای ساخت ابزار مذکور بیش از 250 هزار آدرس اینترنتی و 13500 نرم‌افزار اندرویدی را به دقت بررسی کرده است.

بررسی این مرکز نشان داد 15 درصد نرم‌افزارهای اندرویدی با سایت‌های خطرناک در ارتباط هستند؛ به نحوی که اطلاعات کاربر را در معرض خطر سرقت قرار می‌دهند. علاوه بر این 73 درصد آنها با سایت‌هایی مرتبط هستند که خطرات کمی برای کاربران ایجاد می‌کنند و 74 درصد از مجموع نرم‌افزارها گزارش‌های مستقیم خود را به سایت‌هایی می‌دهند که محتوای آنها برای کودکان مضر است.


​​