باندپهن ثابت

مدیرعامل ایرانیان نت میگوید افزایش دوره انحصار این شرکت اردیبهشت ماه در کمیسیون تنظیم مقررات تصویب شده بود

مدیر عامل اپراتور چهارم گفت: در جلسه تاریخ ۱۳۹۴/۲/۶ کمیسیون تنظیم مقررات، تمدید انحصار ایرانیان‌نت بحث شد و اعضای آن با استدلالات ما موافقت کردند لذا بنده با اینکه گفته می‌شود انحصار ما به یکباره تمدید شد، مخالف هستم.
 
محسن باقری چناری در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به اینکه اجرای پروژه فیبرنوری و راه‌اندازی شبکه‌ای در قامت ملی نیازمند تجربه و سرمایه‌گذاری کافی است، اظهار کرد: تجربه مورد نیاز برای اجرای این پروژه در قامت ملی وجود ندارد و علی‌رغم اینکه فراخوان‌های بسیاری برای سرمایه‌گذاری در فیبرنوری به شکل شهر به شهر داشتیم اما سرمایه قابل توجهی برای این بخش جذب نشد.
 
وی درباره میزان سرمایه‌گذاری در اپراتور فیبرنوری گفت: پیش‌بینی ما سرمایه‌گذاری پنج میلیارد دلاری طی 10 سال است تا نهایتا بتوانیم کل کشور را تحت پوشش فیبرنوری ببریم.
 
مدیر عامل ایرانیان‌نت با تأکید بر اینکه دست هر سرمایه‌گذار ایرانی را به گرمی می‌فشاریم، درباره احتمال حضور اپراتوری خارجی در این پروژه گفت: بگذارید در این باره اظهار نظری نداشته باشم اما همانطور که گفتم اجرای این پروژه نیازمند تجربه و سرمایه است لذا این طبیعی است که وقتی سرمایه‌های داخلی به اندازه کافی جذب نشود با اپراتور خارجی که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری است وارد مذاکره شویم.
 
او در پاسخ به این سوال که با این حساب ایرانیان‌نت وارد مذاکره با اپراتور خارجی جهت سرمایه‌گذاری برای اجرای این پروژه عظیم شده است؟، گفت: بله مذاکراتی را داشته‌ایم و بهتر است جزییات راجع به این قضیه را به آینده واگذار کنیم.
 
وی درباره اینکه برای حضور شرکت یا اپراتوری خارجی در پروژه فیبرنوری ایران مشکلی از سوی نهادهای نظارتی نیست؟، گفت: مشکلی وجود ندارد؛ یک شرکت می‌تواند وارد کشور شود و سهام چندین شرکت را خریداری کند. موضوعی که مدنظر شما هست زمانی اتفاق می‌افتد که بحث واگذاری سهام مدیریتی و اهلیت مطرح باشد در غیر این صورت مشکل خاصی وجود ندارد.
 
باقری چناری همچنین در پاسخ به این سوال که چرا انحصار ایرانیان‌نت به یکباره برای سه سال دیگر تمدید شد و وزیر ارتباطات در حالی این خبر را داد که معاون وی و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هم تعجب کردند؟، گفت: این موضوع به هیچ عنوان یکباره صورت نگرفته است. در جلسه تاریخ 1394/2/6 کمیسیون تنظیم مقررات که اتفاقا برای بررسی موضوع افزایش مدت انحصار اپراتور چهارم تشکیل شده بود این موضوع مطرح شد و آنجا صراحتا گفتیم که با این پروانه امکان اجرا نداریم.
 
او خاطر نشان کرد: آنجا گفتیم که باید بازنگری در پروانه ایرانیان‌نت صورت گیرد و اعضای کمیسیون تنظیم مقررات هم موافق این موضوع بودند. لذا بنده مخالف این هستم که گفته می‌شود انحصار ما به یکباره تمدید شد.

​​