رگولاتوری

مشاور رگولاتور ارتباطی خبر داد: اینترنتی شدن ۳ هزار روستا تا ۱۵ روز آینده

منبع: تسنیم
مسئول راهبری و پیگیری امور USO درباره تامین اینترنت پرسرعت ۲۵ هزار روستا، گفت: در فاز نخست این طرح تا پایان آذر ماه، اینترنت پرسرعت سه هزار روستا نصب و راه‌اندازی می‌شود.
 
حسن رضوانی تکمیل این طرح را منوط به ورود و ترخیص تجهیزات دانست و اظهار کرد: در فاز نخست پوشش حدود سه هزار روستا صورت می‌گیرد و به محض ورود و ترخیص تجهیزات، تا پایان بهمن ماه هم حدود 17 هزار روستا و تا پایان سال مالی، پوشش 25 هزار روستا انجام می‌شود.
 
وی با اشاره به انجام مناقصه تامین اینترنت پرسرعت (حداقل 512 کیلو بیت بر ثانیه) برای 25 هزار روستا، گفت: در اسفند سال 93، کنسرسیوم شرکت داده گستر عصر نوین(های‌وب) و آواسل به عنوان پیمانکار انتخاب و قراردادی به منظور تامین اینترنت پرسرعت (حداقل 512 کیلو بیت بر ثانیه) برای 25 هزار روستا و یک میلیون پورت برای 40 مشترک در روستاهای بالای 30 خانوار منعقد شد.
 
او از انجام طراحی 25 هزار روستا خبر داد و گفت: اولویت نخست جهت ارایه اینترنت پر سرعت به روستاها، نقاط بالای 30 خانوار است اما اگر ظرفیتی باقی ماند، روستاهای بالای 20 خانوار به اولویت‌هایی که از قبل تعیین شده، اضافه می‌شود.
 
مشاور رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، ادامه داد: روستاهایی که قبلا ADSL واگذار شده شامل این طرح نمی‌شوند و قرار نیست از این شبکه سرویس بگیرند چرا که دارای ارتباط اینترنتی هستند.
 
مسئول راهبری و پیگیری امور USO با بیان اینکه بخش عمده تجهیزات ترخیص و آماده نصب است، گفت: تنها یکسری از تجهیزات جانبی در گمرک مانده است که به محض ترخیص، عملیات نصب آغاز می‌شود.
 
او اظهار داشت: خرید، نصب و راه‌اندازی تجهیزات اصلی شبکه مرکزی شامل روتر و سوئیچ در تهران و تمام مراکز استان‌ها انجام شده و تنها نصب و راه‌اندازی تجهیزات پوشش روستاها باقی مانده است.
 
رضوانی خاطر نشان کرد: تاکنون توسط کنسرسیوم در طراحی ایستگاه‌های پیش‌بینی شده، بیش از 70 درصد سایت به داخل کشور منتقل شده است.
 
وی گفت: پیش‌بینی شده است در نقاطی که پوشش ندارد یا ظرفیت کم است پس از راه‌اندازی شبکه، همزمان با پذیرش مشترکان و با استفاده از چند صد سایت اسمارت‌سل و میکرو، پوشش کامل شود.
 
او با ابراز امیدواری نسبت به تامین تمام موارد و انجام بخش عمده کار تا پایان سال گفت: نصب تجهیزات پوشش روستاها یک روزه صورت می‌گیرد و در عین حال، عمدتا از سایت‌های موجود استفاده می‌شود.
 
رضوانی از انجام پایلوت طرح در تهران خبر داد و گفت: پس از بررسی دقیق نتایج پایلوت و رفع مشکلات احتمالی، از سه هفته آینده با شروع عملیات نصب، امکان اعلام آمار پوشش روستاها به مرور فراهم می‌شود.
 
وی با تاکید بر اینکه فراهم کردن زیرساخت به عهده سازمان و با قدرت در حال پیگیری و اجرای آن است، خاطر نشان کرد: وقتی این بستر ایجاد شود، می‌توان برای ارایه خدمات به مردم و ایجاد اشتغال بهره برد. منتهی استفاده از بستر ایجاد شده جهت ارایه خدمات قابل ارایه در روستاها، مشارکت همه دستگاه‌های دولتی را می‌طلبد.

​​