فناوری اطلاعات

زیرساخت اعلام کرد: قرارداد ساخت روتر بومی این هفته امضا می‌شود

منبع: تسنیم
مدیرکل دفتر بررسی‌های فنی و تدوین استانداردهای شرکت ارتباطات زیرساخت گفت:‌ هم‌زمان با هفته پژوهش عقد قرارداد برای ساخت روتر بومی انجام می‌شود.
 
غفار تبریزی با بیان اینکه بخشی از فعالیت معاونت نظارت راهبردی و برنامه‌ریزی در حوزه پژوهش‌های درون سازمانی و برون سازمانی است که در بخش برون سازمانی فعالیت‌های پیچیده‌تری در حال انجام است، اظهار کرد: از جمله طرح‌های پژوهشی که دو سال پیش آغاز شده و در حال اتمام است، مدیریت شبکه یکپارچه دیتا (oss) است.
 
وی بر توجه به موضوع امنیت شبکه با برخورداری از بومی‌‌سازی تاکید کرد و گفت: شرکت ارتباطات زیرساخت مجری طرح و دانشگاه صنعتی شریف پیمانکار این پروژه است که تا آخر بهمن ماه به پایان می‌رسد.
 
او به فاز بعدی این پروژه تحقیقاتی اشاره کرد و افزود: مراحل تکمیلی این پروژه OSS/BSS است که به فعالیت تجاری امور مشترکان شبکه ارتباطات زیرساخت توجه دارد و با انجام این پروژه، مشترکان این شبکه می‌توانند بر اساس آن، سرویس‌های لازم را مشاهده کنند.
 
مدیرکل دفتر بررسی‌های فنی و تدوین استانداردهای شرکت ارتباطات زیرساخت با بیان اینکه برای اولین بار نرم‌افزار OSS به صورت بومی در ایران نوشته می‌شود، افزود: فاز دوم پروژه "پیاده‌سازی مدیریت یکپارچه شبکه دیتا" در حال عقد قرار داد است.
 
تبریزی به پروژه "مسیریاب‌های شبکه دیتا" اشاره کرد و گفت: تا به امروز این مسیریاب‌ها خارجی بوده‌اند اما براساس عقد قرار داد با دانشگاه فنی تهران، روتر بومی سفارش داده شده که ظرفیت متوسط تا 160 گیگابیت بر ثانیه را داراست.
 
او با اشاره به اینکه نیازهای شرکت ارتباطات زیرساخت منحصر به فرد است، گفت: بازار روتر در ایران پررونق است و به مناسبت هفته پژوهش، عقد قرارداد در زمینه روتر بومی انجام می‌شود.
 
مدیر کل دفتر بررسی‌های فنی و تدوین استانداردهای زیرساخت اظهار کرد: به دنبال آن هستیم که حداقل 20 درصد از ظرفیت‌های خرید تجهیزات را، از محصولات داخلی تامین کنیم تا نمونه‌سازی روتر نیز در مراحل بعدی، توسعه شبکه را در پی داشته باشد.
 
تبریزی با بیان اینکه اساس کار پروژه توانا بر مبنای کار پژوهش انجام شد، ادامه داد: قرارداد مبادله تجهیزات انتقال نوری (DWDM) و تجهیزات انتقال الکترونیکی (SDH) تا سطح 100 گیگابیت بر ثانیه، توسط شرکت‌های ایرانی بسته شده است و امیدواریم روتر ملی نیز به مرحله عقد قرارداد و نمونه‌سازی برسد.
 
او با اشاره به اینکه فعالیت پژوهشی گام‌به‌گام و براساس مراحل مختلف است، افزود: به دنبال آن هستیم که با تحقیق، پژوهش، تولید نمونه و سفارش‌های انبوه، نیازهای شبکه زیرساخت را به صورت بومی مرتفع کنیم.

​​