فناوری اطلاعات

معتبرترین برند در بازار لپ‌تاپ‌

منبع: دنیای اقتصاد
کاربران معتقدند مک‌بوک ایر و مک‌بوک پرو اپل قابل اطمینان‌ترین لپ‌تاپ‌های بازار هستند.
بازار محصولات دیجیتال شخصی معمولا میزبان محصولات مختلف از برندهای متفاوت است و به همین دلیل رقابت در این بازارها به شکلی جدی دنبال می‌شود. 
 
با این همه معمولا یک برند در بازار محصولات دیجیتال شانس بیشتری برای جلب اعتماد و اطمینان کاربرانش پیدا می‌کند که این شانس را با ارائه محصولات با کیفیت و کاربردی به‌دست می‌آورد. حالا بررسی‌هایی انجام شده که نشان می‌دهد اپل در بازار انواع لپ‌تاپ‌ها قابل اعتمادترین برند از نظر کاربران و خریداران است.این تحقیق که توسط وب‌سایتConsumer Reports انجام شده است نشان می‌دهد که اغلب کاربران شرکت‌کننده در این نظرسنجی معتقدند مک‌بوک ایر و مک‌بوک پرو از اپل قابل اطمینان‌ترین لپ‌تاپ‌های بازار هستند.
 
به این ترتیب متوسط نظرات منفی درباره لپ‌تاپ‌های اپل در مقایسه با لپ‌تاپ‌های ویندوزی بسیار پایین‌تر بوده است. در نظرسنجی که این وب‌سایت برگزار کرده است 58 هزار نفر از کاربران 97 مدل مختلف از لپ‌تاپ‌های عرضه شده به بازار بین سال‌های 2010 تا 2015 را بررسی کرده و در نهایت به آنها رای مثبت یا منفی داده‌اند. در این نظرسنجی کاربران به مواردی مانند نقاط ضعف و قوت، دوام و کیفیت ساخت رای داده‌اند و در نهایت درباره میزان قابل اعتماد بودن برند سازنده آنها نظرشان را اعلام کرده‌اند. 
 
این نظرسنجی و بررسی‌ها نشان می‌دهند که نزدیک به 20 درصد از کاربران به‌طور متوسط در طول سه سال بعد از خرید اغلب لپ‌تاپ‌ها دست‌کم یک نقص و مشکل را در آنها دیده‌اند و بیشتر این لپ‌تاپ‌ها مشکلات جدی در سیستم عامل خودشان داشته‌اند. بر اساس این بررسی‌ها، نرخ نقص و ضعف لپ‌تاپ‌های اپل در طول سه سال ابتدای استفاده تنها 10 درصد بوده است. این میزان در مک‌بوک ایر برابر 7 درصد و در مک‌بوک پرو 9 درصد بوده است.با این حال آمارهای سالانه نشان می‌دهد که لپ‌تاپ‌های مک‌بوک ایر پایین‌ترین میزان نقص و ضعف را در بین کاربران دارند. این در حالی است که در میان لپ‌تاپ‌های ویندوزی، لپ‌تاپ مدل NV از Gateway با نرخ نقص و ضعف سالانه 13 درصد و به دنبال آن لپ‌تاپ‌های ThinkPad از Lenovo همراه با لپ‌تاپ‌های XPS از Dell با نرخ نقص و ضعف سالانه 15 درصد در پایین‌ترین جایگاه‌ها قرار دارند. 

​​