فناوری اطلاعات

دبیر نصر تهران خبر داد: دریافت مجوز گارانتی محصولات رایانه‌ای تسهیل شد

منبع: تسنیم
دبیر سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران از ارائه تسهیلات به اعضا درباره فرآیند اخذ مجوز خدمات پس از فروش در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات خبر داد.
 
اصغر رضانژاد با اعلام این خبر گفت: براساس تفاهم صورت گرفته میان سازمان نصر تهران و شرکت بازرسی مورد تایید سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، اعضای نصر تهران می‌توانند با برخورداری از تخفیف چشم‌گیری در ارتباط با هزینه‌های ممیزی شرکت بازرسی، مجوز ارائه خدمات پس از فروش در حوزه ICT را در نهایت از سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان دریافت کنند.
 
وی با بیان اینکه تا پیش از این هزینه ممیزی شرکت بازرسی خدمات پس از فروش برای صنف بسیار بالا بود، افزود: سازمان با امضای این تفاهم‌نامه موفق شد علاوه بر دریافت تخفیف هنگفت برای اعضا در زمینه هزینه ممیزی شرکت بازرسی مورد تایید سازمان حمایت مصرف کنندگان، فرآیند کلی احراز صلاحیت شرکت‌ها برای دریافت مجوز گارانتی را تسهیل و تسریع کند.
 
دبیر سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران با اشاره به فرآیند کلی دریافت مجوز خدمات پس از فروش حوزه ICT گفت: در حال حاضر اعضای سازمان که متقاضی دریافت مجوز ارائه خدمات پس از فروش هستند در ابتدا می‌توانند  با مراجعه به سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران درخواست خود را ارائه کنند. سازمان در این مرحله به کمک بازوهای کارشناسی خود و براساس بندهای آئین‌نامه خدمات پس از فروش، درخواست شرکت‌های متقاضی را برای دریافت مجوز ارائه خدمات پس از فروش بررسی و پیش ممیزی می‌کند.
 
رضانژاد ادامه داد: در صورتیکه طبق آئین‌نامه خدمات پس از فروش، این شرکت‌ها دارای شرایط  لازم باشند سازمان متقاضیان را به شرکت بازرسی مورد تایید سازمان حمایت معرفی خواهد کرد.
 
او  با اشاره به ادامه فرآیند اخذ مجوز ارائه گارانتی گفت: در این مرحله شرکت بازرسی مورد تایید سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان بلافاصله پس از معرفی سازمان، در صورت احراز صلاحیت شرکت‌ها مطابق قوانین، گزارش ممیزی خود را به سازمان حمایت ارسال می‌کند. متقاضیان در نهایت می‌توانند مجوز خدمات پس از فروش خود را از سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان دریافت کنند. 
 
وی با اشاره اینکه سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان تنها مرجع صدور مجوز خدمات پس از فروش در تمام حوزه‌هاست، ادامه داد: براساس قانون حمایت از مصرف کنندگان، تنها سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان مرجع صدور این مجوزهاست و هیچ نهاد یا تشکل دیگری، طبق قانون مجاز به صدور این مجوزها و کارت‌هایی تنها نام "کارت گارانتی" به شرکت‌های متقاضی نیست.
 
دبیر نصر تهران با تاکید بر اینکه ساماندهی و نظام بخشی بازار فناوری اطلاعات از جمله وظایف و رسالت‌های سازمان نظام صنفی رایانه‌ای است، ادامه داد: اطمینان و برخورداری از خدمات پس از فروش مناسب حق مسلم تمام مصرف کنندگان است و سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تلاش می‌کند تا براساس وظایف قانونی‌اش، سازمان حمایت مصرف کنندگان را برای ممیزی خدمات پس از فروش در حوزه فناوری اطلاعات یاری دهد.
 
او درباره شکایات مطرح درحوزه خدمات پس از فروش گفت: همچون سایر تخلفات حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، شورای انتظامی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران آماده دریافت هرگونه گزارش تخلف در بخش ارائه خدمات پس از فروش در حوزه ICT است و تمام اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند هرگونه شکایات خود را در این بخش را به دبیرخانه سازمان ارائه کنند.
 
براساس اعلام سازمان حمایت، طبق مفاد ضوابط اجرایی ماده 37 آئین‌نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان در بخش تجهیزات فناوری اطلاعات و ماشین‌های اداری، تمامی شرکت‌های خارجی و نمایندگان رسمی آنها در صورت اقدام به واردات  کالا مکلفند متناسب با میزان و گستره توزیع کالاهای خود مراکز سرویس و شبکه خدمات پس از فروش  را مطابق ضوابط آیین‌نامه‌های مرتبط ایجاد  کنند.
 
براساس مفاد ضوابط اجرایی، تمام عرضه کنندگان اعم از تولیدکنندگان و واردکنندگان کالاها در کشور موظفند برای کالاهای خود دفترچه راهنمای فارسی و کارت ضمانت صادر کنند.

​​