فناوری اطلاعات

مسئول راهبری USO وزارت ارتباطات: کلیه تجهیزات مربوط به USO ترخیص شد/۲۰۰۰ روستا اینترنت گرفتند

مسئول راهبری و پیگیری امور USO با اشاره به پیشرفت این پروژه در فاز اول برای ۲۰۰۰ هزار روستا گفت: کلیه تجهیزات مربوط به اجرای پروژه USO برای اینترنت‌دار کردن ۲۵ هزار روستای بالای ۳۰ خانوار ترخیص شد.
 
حسن رضوانی در گفت‌وگو با تسنیم، با بیان اینکه تجهیزات مورد نیاز برقراری ارتباطات اینترنتی 25 هزار روستا در راستای طرح پوشش خدمات عمومی اجباری ارتباطات و فناوری اطلاعات یک هفته قبل به صورت کامل ترخیص شد، اظهار کرد: قرار بود در راستای تکمیل این طرح طی فاز نخست سه هزار روستا پوشش‌دهی و بعد از آن رفته رفته دیگر روستاها تا پایان سال مالی جاری دارای لینک ارتباط اینترنت پرسرعت شوند.
 
مسئول راهبری و پیگیری امور USO گفت: برای زمابندی میزان پیشرفت این پروژه بازه‌های زمانی مختلفی را در نظر گرفتیم و گفتیم تا آخر آذر 3 هزار روستا، تا پایان بهمن حدود 17 هزار و تا پایان سال مالی، پوشش 25 هزار روستا کامل می‌شود.
 
وی درباره میزان پیشرفت فاز اول این پروژه خاطر نشان کرد: بخش عمده‌ای از کار پیش رفته و طبق آخرین گزارش که هفته گذشته دریافت کردم، پوشش‌دهی حدود دو هزار روستا کامل شده است.
 
او در ارتباط با تأخیر از برنامه زمانبندی گفت: بروز رویدادهای طبیعی نظیر بارندگی‌های سنگین در بخشی از مناطق کشور و عدم ترخیص بخشی از تجهیزات، موانع اصلی پیشرفت کار بودند که در حال حاضر بعید می‌دانم مانع دیگری پیش‌رو باشد؛ لذا پیش‌بینی‌ می‌کنم این میزان عقب‌ماندگی در فازهای دیگر جبران شده و برنامه زمانبندی به حالت نرمال بازگردد.
 
رضوانی با بیان اینکه اکنون کار توسعه زیرساخت ارتباط اینترنت پرسرعت در 10 استان انجام شده است، گفت: اولویت نخست جهت ارایه اینترنت پرسرعت به روستاها، نقاط بالای 30 خانوار است اما اگر ظرفیتی باقی بماند، روستاهای بالای 20 خانوار به اولویت‌هایی که از قبل تعیین شده، اضافه می‌شود.
 
وی در پاسخ به این سوال که برای پوشش‌دهی مناطق زیر 20 خانوار باز هم نیازمند تجهیزات جدید و احیانا دست و پنجه نرم کردن با موانع قبلی هستید؟، گفت: در اسفند سال 93، کنسرسیوم شرکت داده گستر عصر نوین (های‌وب) و آواسل به عنوان پیمانکار انتخاب و قراردادی به منظور تامین اینترنت پرسرعت (حداقل 512 کیلو بیت بر ثانیه) برای 25 هزار روستا بین ما و آنها منعقد شد؛ آنها موظف به پیاده‌سازی سایت و شبکه شدند که قطعا محدودیتی در آن دیده نشده است.
 
او افزود: قطعا بخشی از سایت‌های آنها در مناطقی قرار دارد که روستاهای زیر 30 خانوار را هم شامل می‌شود اما برنامه ما با اولویت توسعه این خدمات برای روستاهای بالای 30 خانوار است.
 
مسئول راهبری طرح USO با بیان اینکه تمام پوشش اینترنت در روستاهای بالای 30 خانوار به شکل بی‌سیم است، درباره محدودیت راه‌اندازی خدمات برای 40 پورت در نقاط روستایی نیز گفت: نمی‌توانستیم قرارداد را به شکل باز در نظر بگیریم و لذا میانگین تعداد پورت (مشترک) برای 25 هزار روستا را 40 در نظر گرفتیم که مجموعا یک میلیون پورت می‌شود.
 
رضوانی درباره هزینه اجرای این پروژه نیز یادآور شد: کلیه هزینه‌ها طبق برنامه پروژه USO پیش می‌رود و 300 میلیارد تومان برای نصب تجهیزات و راه‌اندازی خدمات در این نقاط است؛ نگهداری به مدت 10 سال هم شامل قرارداد منعقده می‌شود که هزینه‌های آن را سالانه پرداخت می‌کنیم.
 
روستاهایی که پیش از این ADSL واگذار شده شامل این طرح نمی‌شوند و قرار نیست از این شبکه سرویس بگیرند چرا که دارای ارتباط اینترنتی هستند.

​​