اینترنت و شبکه

3.2 میلیارد کاربر اینترنتی جهانی تا سال 2016

مرکز تحقیقاتی IDC در یک گزارش جدید پیش‌بینی کرد 3.2 میلیارد نفر معادل 44 درصد ساکنان کره خاکی در سال 2016 میلادی به اینترنت دسترسی خواهند داشت.

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، بر اساس این گزارش گفته شده است که در سال 2016 میلادی 2 میلیارد نفر از ساکنان زمین از طریق دستگاه موبایلی وارد اینترنت می‌شوند و میزان دسترسی مردم به اینترنت تا سال 2020 به همین صورت ادامه پیدا می‌کند.

چین، هند و اندونزی طی یک سال آینده در این بازار پیش‌رو خواهند بود ظرف پنج سال آینده نیز نیمی از کاربران اینترنتی جهان در این سه کشور حضور خواهند داشت. مجموعه‌ای از دستگاه‌های موبایلی ارزان، اینترنت بی‌سیم در دسترس و پوشش‌دهی گسترده‌تر سیستم‌های مخابراتی باعث می‌شود کشورهای مذکور به قطب اینترنتی جهان تبدیل شون.

مرکز تحقیقاتی IDC بر این باور است بین سال‌های 2015 تا 2020 میلادی میزان دسترسی مردم به اینترنت موبایلی به طور میانگین سالانه 2 درصد افزایش پیدا کند و فعالیت شرکت‌های بزرگی چون گوگل، فیسبوک، SpaceX و ... بتواند دسترسی مردم به اینترنت را هرچه بیشتر افزایش دهد.

لازم به ذکر است در سال 2015 میلادی کاربران اینترنتی جهان در هر یک از بخش‌های زیر دستکم 100 میلیارد دلار به صورت اینترنتی خرید کردند: مسافرت، کتاب، لوح‌های فشرده مخصوص موسیقی، بارگذاری ابزارهای کاربردی، دوره‌های آموزشی آنلاین. 


​​