فناوری اطلاعات

وزیر ارتباطات از پنجره واحد گمرک بازدید کرد

منبع: مهر
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از پنجره واحد تجارت فرامرزی گمرک به عنوان یکی از الگوهای تحقق دولت الکترونیک در کشور، بازدید کرد.
 
محمود واعظی صبح امروز شنبه در بازدید از پنجره واحد تجاری فرامرزی گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت: راه اندازی پنجره واحد گمرک بخشی از سیاست دسترسی آزاد به اطلاعات است که زیرساختهای آن توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تامین شده و می تواند الگویی برای تحقق دولت الکترونیک باشد.
 
وزیر ارتباطات ادامه داد: در این سیستم در هر لحظه و ساعت ورود و خروج کالا به گمرک و ارزش ریالی آن قابل رصد کردن است و کاری که پیش از این، طی ۲۶ روز انجام می شده به واسطه این سیستم به یک و یا حداکثر ۲ روز تقلیل یافته است.
 
وی با تاکید بر لزوم همکاری همه دستگاههای اجرایی برای تحقق دولت الکترونیک گفت: همین پنجره واحد که به نظر کاربران ممکن است خیلی ساده باشد با اتصال آنلاین به ۲۵ دستگاه اجرایی دیگر راه اندازی شده است.
 
واعظی افزود: یکی از دلایل اینکه تحقق دولت الکترونیک کند پیش می رود این است که متاسفانه در بدنه برخی دستگاههای اجرایی برای الکترونیکی شدن امور، مقاومت وجود دارد.
 
وی تصریح کرد: کارکنان دستگاههای اجرایی بدانند که الکترونیکی شدن امور و تحقق دولت الکترونیک مخاطره ای برای شغل کارکنان نیست، بلکه سرعت و دقت عملکرد آنها را افزایش می دهد.
 
وزیر ارتباطات با اشاره به مزایای پنجره واحد گمرک تاکید کرد: اطلاعات شفافی که این سیستم بصورت آنلاین ارائه می دهد از هرگونه جعل، تقلب یا قاچاق کالا ممانعت خواهد کرد و این امر کمک بسیار بزرگی به رشد اقتصادی در کشور می کند.

​​