فناوری اطلاعات

رئیس اتحادیه صنف رایانه اعلام کرد: پلمپ ۸۷ واحد صنفی متخلف در بازار دیجیتال/ بیشترین شکایت از گرانی

منبع: مهر
رئیس اتحادیه صنف رایانه از پلمپ و تعطیلی ۸۷ واحد صنفی فعال در حوزه کالا و خدمات دیجیتالی خبر داد که به مشتریان خدمات پس از فروش مناسب، ارائه نمی کردند.
 
سیدمهدی میرمهدی امروز شنبه در نشست خبری با اشاره به اینکه مهلت قانونی فعالان صنف فناوری اطلاعات برای ارائه سازوکار خدمات پس از فروش و گارانتی معتبر تا پایان آذرماه بود اظهار داشت: از ابتدای دی ماه ۸۷ واحد صنفی که خدمات پس از فروش مناسبی به مشتریان ارائه نمی‌کردند پلمپ شدند.
 
وی با اشاره به طرح ساماندهی بازار دیجیتال و برخورد با گارانتی های غیرمجاز در بازار فناوری اطلاعات، گفت: از ابتدای دی ماه برخورد با گارانتی‌های غیرمجاز در بازار IT آغاز شده است و تاکنون تعداد ۸۷ واحد صنفی که گارانتی غیرمناسبی به مشتری ارائه می‌دادند پلمپ شده‌اند.
 
رئیس اتحادیه صنف رایانه با بیان اینکه در تاریخ اول دی ماه ۴۰ واحد صنفی پلمپ شدند و سپس ۳۰ واحد به صورت مجزا و ۱۷ واحد بدون پروانه کسب نیز پلمپ شده‌اند اضافه کرد: از تعداد ۸۷ واحد صنفی متخلف، تعداد ۱۷ واحد صنفی، اساسا بدون پروانه فعالیت در واحدهای مسکونی، کارت‌های گارانتی تولید می‌کردند.
 
وی توضیح داد: این واحدهای صنفی در واحدهای مسکونی اقدام به تولید کارت‌های گارانتی هزار و ۵ هزار تومانی و فروش آنها به واحدهای صنفی می‌کردند که مشتری پس از مراجعه متوجه می‌شد گارانتی مربوطه در یک واحد مسکونی و بدون هیچ خدماتی است.
 
میرمهدی اظهار داشت: از زمان تشکیل هیات مدیره جدید اتحادیه صنف رایانه، نزدیک به ۵۰۰ شکایت از وزارت صنعت و معدن و سازمان تعزیرات به این اتحادیه ارجاع شده که بیشترین میزان شکایات از بازار کالاهای دیجیتال، مربوط به گران‌فروشی بوده است.
 
وی تاکید کرد: اغلب این شکایات با رضایت شاکی مختومه شده‌ و تعداد کمی از شکایات نیز به علت عدم پذیرش متشاکی و با تعیین جریمه برای متشاکی به وزارت صنعت ارجاع شده که سپس به سازمان تعزیرات حکومتی ارسال می‌شود.

​​