فناوری اطلاعات

با CES2016: دوربین‌های جدید نیکون با توانایی فیلم‌برداری 4K؛ D500، D5 و یک دوربین ورزشی

منبع: دیجی کالا
نیکون در نمایشگاه CES امسال سه محصول جدید معرفی کرد. یکی از آن‌ها دوربین DSLR فول‌فریمی به نام D5 است که مدل بعدی D4s و پیشرفته‌ترین DSLR این شرکت به حساب می‌آید. دیگری دوربین DSLR مدل D500 است که سنسور تصویر APS-C دارد و مدل بعدی D300s قدیمی محسوب می‌شود. سومی هم یک دوربین ورزشی با توانایی فیلم‌برداری ۳۶۰ درجه است. این دوربین‌ها همگی توانایی فیلم‌برداری 4K دارند.
 
نیکون D5
نیکون در ادامه‌ی سیاست تولید زیاد و پشت سر هم دوربین‌های DSLR، مدل D5 را معرفی کرد. این دوربین گران‌ترین و پیشرفته‌ترین DSLR این شرکت است که ۶۵۰۰ دلار قیمت دارد و مناسب عکاسی حرفه‌ای ورزشی و حیات وحش به حساب می‌آید. D5 مجهز به سنسور تصویر فول‌فریم ۲۱ مگاپیکسلی است و می‌تواند با سرعت ۱۴ فریم بر ثانیه عکاسی کند. این درحالیست که مدل D4s می‌توانست با سرعت ۱۱ فریم عکاسی کند. در ضمن اکنون این دوربین توانایی فیلم‌برداری 4K دارد. اولین بار است که یک دوربین DSLR می‌تواند فیلم‌برداری 4K بکند. به نظر می‌رسد که بزرگترین پیشرفت این دوربین نسبت به مدل قبلی در همین سرعت عکاسی، رزولوشن سنسور تصویر و البته فیلم‌برداری 4K باشد. این دوربین رقیب مستقیم دوربین کانن 1Dx به حساب می‌آید که سال ۲۰۱۲ به بازار آمد. کانن از آن سال تا کنون هنوز دوربین جدیدی در این سری معرفی نکرده است.
 
نیکون D500
به نظر می‌رسد که نیکون دوباره به فکر ادامه‌ی سری دوربین‌های DSLR مجهز به سنسور APS-C که بدنه‌ی بزرگ و مستحکم دارند و می‌توانند با سرعت بالا عکاسی پیاپی کنند افتاده است. دوربین‌هایی که رقیب مستقیم سری 7D کانن قرار می‌گیرند. آخرین دوربین نیکون در این سری، مدل D300s بود که در سال ۲۰۰۹ به بازار آمد. بعدها نیکون این دوربین را با دوربین D90 تلفیق کرد و مدل D7000 را به بازار عرضه کرد. حالا نیکون دوربین D500 را معرفی کرده که ادامه‌ی راه همان D300s قدیمی است. این دوربین سنسور تصویر APS-C با رزولوشن ۲۲ مگاپیکسل دارد و می‌تواند با سرعت ۱۰ فریم بر ثانیه عکاسی کند. در ضمن بدنه‌ی آن هم کاملا بزرگتر، سنگین‌تر و احتمالا مستحکم‌تر از D7200 است. D500 توانایی فیلم‌برداری 4K و حدود ۲۰۰۰ دلار قیمت دارد.
 
کی‌میشن ۳۶۰
اگر در حال حاضر یک کلاس از دوربین‌ها خیلی در بورس باشند، آن سری دوربین‌های اکشن است. نیکون هم سعی کرده پا به این عرصه بگذارد و دوربین «کی‌میشن ۳۶۰» (Key Mission 360) را معرفی کرده است. این دوربین ضد آب و ضد ضربه، دارای دو سنسور تصویر و دو لنز در دو طرف بدنه است و بدین ترتیب می‌تواند به صورت ۳۶۰ درجه فیلم‌برداری 4K بکند. به هر حال این هم در نوع خود خلاقیت جالبی به حساب می‌آید. فکر کنید که این دوربین را روی کلاه خود بسته‌اید و به هنگام مثلا انجام ورزش موج‌سواری،‌ منظره‌ی روبرو و پشت سر شما ثبت می‌شود. هنوز اطلاعات بیشتری از این دوربین بیرون نیامده است.

​​