فناوری اطلاعات

روبوداک، ربات دستیار پژوهش در ایرانداک راه‌اندازی می شود

منبع: پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران
پروژه پژوهشی روبوداک، با هدف طراحی و توسعه یک ربات اجتماعی، به عنوان دستیار پژوهش، در ایرانداک آغاز به کار کرد.
 
پروژه «روبوداک» با چشم انداز تجمیع و هم افزایی دانش حوزه‌های زبانشناسی رایانشی، مهندسی فناوری اطلاعات و كنترل (پردازش صوت، تصویرو ویدئو)، علوم شناختی و مدیریت اطلاعات پژوهش در پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات آغاز به کار کرده است.
هدف پروژه پژوهشی روبوداک طراحی و توسعه یک ربات اجتماعی است که به عنوان دستیار پژوهش فعالیت خواهد کرد.
 
روبوداک، به عنوان یک ربات اجتماعی می‌تواند در مراحل مختلف فرایند پژوهش نظیر خلق ایده، جمع آوری اطلاعات، سازماندهی اطلاعات، تولید گزارش و انتشار یافته های پژوهشی در قالب یک دستیار ماشینی به پژوهشگر یاری برساند.
 
تحقیقات درباره ربات های اجتماعی اکثرا با هدف کمک به افراد معلول وکم توان، و پذیرش و خدمت رسانی به افراد در فروشگاه ها و بانک ها صورت گرفته است. لیکن آنچه روبوداک را از سایر ربات های اجتماعی در دنیا متمایز می سازد قابلیت‌های منحصربفرد آن برای سازماندهی و تحلیل اطلاعات علمی وپژوهشی است.
 
به عنوان مثال روبوداک می تواند مقالات پژوهشی و مستندات پژوهشگر را به صورت موضوعی، براساس علایق و نیازهای او دسته بندی و سازمان دهی نماید؛ یا حتی می تواند در جستجوی اطلاعات به پژوهشگر یاری برساند و اقلامی را برای پژوهشگر نمایش دهد که مطابق با نیازها و علایق پژوهشی اوست؛ یا می تواند یک سیستم یادآوری کننده داشته باشد تا رخدادهای مهم پژوهشی، نشست ها، سمینارها و کنفرانس ها را به پژوهشگر براساس علایق و اولویت او یادآوری نماید.
 
هر یک از این خدمات نیازمند وجود قابلیت هایی نظیر پردازش زبان طبیعی (فارسی و لاتین)، پردازش و تحلیل متون و مستندات علمی به صورت معنایی و با استفاده از روابط آنتولوژیک  و مسلما پردازش صوت و تصویر با استفاده از روش های هوش مصنوعی است. علاوه بر آن، آنچه که توانمندی های روبوداک را متمایز می‌سازد امکان جستجو و بازیابی هوشمند اطلاعات در پایگاه های علمی-پژوهشی مانند گنج است.
 
هم چنین، آزمایشگاه روبوداک به منظور ایجاد و توسعه روبوداک ایجاد شده که در آن پژوهشگران و دانشجویان حوزه رباتیک و هوش مصنوعی، پردازش زبان طبیعی، و بازیابی و تحلیل معنایی اطلاعات فعالیت می کنند.
 
این آزمایشگاه فرصت پژوهشی متمایزی را برای انجام پژوهش‌های میان رشته ای با مشارکت اعضای هیات علمی پژوهشگاه و سایر متخصصان این حوزه‌ها در سطح کشور ایجاد کرده است. از ویژگی های برجسته این آزمایشگاه تمرکز بر مشارکت حداکثری اعضای هیات علمی پژوهشگاه با زمینه های تحقیقاتی متنوع است که البته این مشارکت با هدف یکپارچه سازی دانش آنها در قالب توانمندی های روبوداک به ثمر می نشیند و نتیجه آن به صورت ملموس با توجه به خدمات روبوداک قابل مشاهده خواهد بود.
 
گفتنی است، با توجه به برند ایرانداک به عنوان یک پژوهشگاه فعال و باسابقه در حوزه کاربست فناوری اطلاعات در حوزه‌های تحلیل محتوا و مستندات علمی، این پروژه «روبوداک» نام‌گذاری شده است.

​​