تلفن همراه

انتشار گزارش مالی مایکروسافت: فروش قدرتمند سرفس و افول درآمد از بخش موبایل

منبع: دیجیاتو
مایکروسافت امروز گزارش عملکرد خود از سه ماهه دوم سال مالی ۲۰۱۶ (سه ماهه نهایی سال ۲۰۱۵) را منتشر کرد و بر اساس آن می توان دید که اهالی ردموند موفق به کسب ۲۵.۷ میلیارد دلار درآمد و ۶.۳ میلیارد دلار سود خالص شده اند.
 
 
در حالی که بخش تلفن های همراه این شرکت همچنان با زیان رو به روست اما در هر دوره سه ماهه مالی و پس از هر بار که گزارش عملکرد مایکروسافت منتشر می شود، بیشتر شاهد به بار نشستن ایده «سرفس» هستیم.
 
درآمد بخش سرفس در این دوره با افزایش ۲۹ درصدی در قیاس با سه ماهه مشابه در سال پیش، توانسته به ۱.۳۵ میلیارد دلار برسد و خود ردموندی ها باور دارند که فروش موفق سرفس بوک و نمونه پرو ۴ باعث اصلی این افزایش درآمد بوده است.
 
اما همانگونه که گفتیم، درآمد بخش تلفن های همراه ویندوزی همچنان رو به افول است و این بار کاهش اش نیز به ۴۹ درصد در مقایسه با دوره مشابه در سال پیش رسیده و این در حالیست که مایکروسافت از دو پرچمدار خود که اعضای خانواده لومیا ۹۵۰ هستند نیز رونمایی به عمل آورده بود.
 
در دوره سه ماهه یاد شده، مایکروسافت خبر می دهد که صرفا موفق به فروش ۴.۵ میلیون دستگاه تلفن همراه لومیا شده در حالی که سال پیش و در همین مقطع زمانی، این گزارش حاکی از فروش ۱۰.۵ میلیون موبایل ویندوزی بود و همین موضوع به احتمال زیاد سرنوشت آتی بخش لومیا را به خوبی به نمایش می کشد.
 
از سوی دیگر، ویندوز ۱۰ حدود ۶ ماه پیش به بازار عرضه شد و این موضوع هنوز به فروش کامپیوترهای شخصی کمکی نکرده است. مایکروسافت از عرضه نسخه ویندوز Pro در کامپیوترهای ساخته شده به دست همکارانش، درآمد دارد و کسب سود در این بخش، در قیاس با دوره سه ماهه قبلی ۶ درصد کمتر بوده است.
 
سال پیش این رقم این کاهش به ۱۳ درصد رسیده بود و می توان گفت که به طور کلی، کاهش سودآوری از ویندوز و تلفن های همراه سری لومیا باعث شده تا درآمد این شرکت به طور کلی پایین تر از حد معمول آید.
 
البته باید خاطر نشان کرد که مایکروسافت اکنون در حال کار بر روی به روز رسانی های جذابی برای کورتانا، مرورگر اج و به طور کلی خود ویندوز ۱۰ است و همین موضوع احتمالا در آینده سبب خواهد شد تا فروش کامپیوترهای ویندوزی و البته سرفس، بهبود یابد. اکنون چنین تصور می شود که اهالی ردموند تصمیم دارند در ماه مارس و در کنفرانس «بلید»، این موارد را به شکل رسمی اعلام کنند.
 
اما گزارش مالی مایکروسافت مشمول درآمدهای شرکت مورد بحث از بخش گیمینگ هم هست. ردموندی ها خبر می دهند که تعداد کاربران فعال به شکل ماهانه در «Xbox Live» تا ۳۰ درصد رشد داشته و حالا به ۴۸ میلیون نفر می رسد و در این میان مایکروسافت اعلام نمی کند که چه تعداد اکس باکس وان را نیز به فروش رسانده است.
 
بار دیگر، می توان شاهد افزایش درآمدهای مایکروسافت از سرویس های تجاری و ابری اش بود. بر همین اساس درآمد به دست آمده از سوی سرویس «آفیس ۳۶۵» تا ۷۰ درصد افزایش را نشان می دهد و حالا ۲۰.۶ میلیون نفر از این سرویس ابری استفاده می کنند.
 
سایر سرویس های ابری مایکروسافت به جز «Azure»، شاهد رشد ۱۰ درصدی بوده اند در حالی که خود Azure به تنهایی رشدی معادل ۱۴۰ درصد در بخش درآمد را به ارمغان آورده است.

​​