تلفن همراه

تولید نخستین محلول نانویی ضد عفونی کننده تلفن همراه در کشور

منبع: ایسنا
محققان یک شرکت دانش بنیان ایرانی موفق به تولید نخستین محلول پاک کننده گیاهی بدون الکل ویژه ضد عفونی کردن صفحه نمایش و بدنه تلفن همراه شدند.
 
مهرتاش هدایتی منش، کارشناس شیمی و مدیر عامل شرکت دانش بنیان کیمیا شیمی سهند با اعلام این مطلب اظهار داشت: شوینده گیاهی تولیدی که اولین پاک کننده گیاهی فاقد الکل با فناوری نانو است به دلیل خواص آنتی باکتریالی قوی که به تایید آزمایشگاه انستیتو پاستور رسیده قادر است ضمن پاک کردن سطوح مختلف فلزی، پلاستیکی، شیشه‌ای، چرمی و .. میکروارگانیسم‌های موجود در آنها را نیز نابود کند.
 
وی خاطرنشان کرد: از آنجا که این نانوشوینده طبیعی برخلاف شوینده‌های موجود که اسیدی یا قلیایی هستند از لحاظ شیمیایی خنثی بوده و در ساخت آن از الکل استفاده نشده، هیچ گونه اثر سویی بر سلامت مصرف کننده، محیط زیست و همچنین کیفیت سطوح ندارد.
 
هدایتی منش درباره اهمیت ضد عفونی کردن گوشی‌های تلفن همراه گفت: گوشی تلفن همراه محیط مناسبی برای رشد باکتری‌هاست. عطسه و سرفه، خوردن غذا هنگام استفاده از تلفن همراه و تماس مکرر با دست، گوشی و صورت از عوامل آلودگی تلفن‌های همراه هستند.
 
آزمایش‌های دانشمندان میزان باکتری‌های موجود در گوشی‌های تلفن همراه را تا 500 برابر سطوح سرویس‌های بهداشتی نشان می‌دهد که با توجه به تماس و حمل مداوم آنها به مکان‌های مختلف بیش از هر وسیله‌ای در انتشار میکروب‌ها نقش دارد.
 
هدایتی منش تصریح کرد: محلول پاک کننده و ضد عفونی کننده گیاهی مهرتاش علاوه بر گوشی‌های تلفن همراه در تمیز و ضد عفونی کردن نمایشگرهای ال‌سی‌دی تلویزیون، تبلت‌ها و رایانه‌ها که از دیگر کانون‌های رشد و انتقال باکتری‌های خطرناک هستند کاربرد دارد.
 
وی با اشاره به ثبت اختراع و تاییدیه‌های نانومقیاس و بهداشتی نانوامولسیون غیر الکلی پایه محلول گیاهی ابداعی شست و شو و ضد عفونی تلفن همراه گفت: ویژگی قابل توجه پاک کننده طبیعی ابداعی این است که به دلیل داشتن خواص آنتی استاتیک، بسیار دیرتر از محصولات مشابه گرد و خاک را جذب می می کند و به دلیل استفاده از مواد گیاهی و غیر سمی به حفظ محیط زیست کمک می‌کند.

​​